Kolejny rok dobiega końca. Na blogu pojawiło się w tym czasie prawie 50 nowych wpisów. Chciałabym dziś przypomnieć Wam 10 najchętniej czytanych artykułów. Może, któryś z nich pominęliście? A może Wam utknął w pamięci jakiś inny, którego nie ma w tym zestawieniu?
10 najczęściej czytanych artykułów w 2020 roku
Dziecięce emocje to rzecz, która przysparza wyzwań zarówno rodzicom jak i dzieciom. Są głośne, intensywne, często biorą górę. Nie ma żadnego magicznego zaklęcia, które sprawiłoby, że nagle wyposażymy nasze dzieci w umiejętność samoregulacji. To proces, który trwa wiele lat. Aby zakończył się powodzeniem konieczne jest nauczenie dzieci rozpoznawania, nazywania i pracy ze swoimi emocjami, a jak wiemy dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczanie, obserwację i zabawę. W tym artykule pokazuje Wam 6 przykładowych zabaw.
Rozmowa o emocjach to wskazówka, którą można często usłyszeć. Jest to narzędzie, cały czas mam wrażenie, nie doceniane, a które ma wielką moc. Wspiera w dawaniu dzieciom poczucia akceptacji, uczy je tego czym emocje są, czym nie są. Pokazuje jak o nich mówić, a tym samym jak sobie z nimi radzić. Pomaga zachować zdrowie psychiczne, budować relacje. Ale… co to w zasadzie znaczy rozmawiać o emocjach? Tego właśnie dowiesz się z tego artykułu.
Emocje i dzieci. To połączenie często kojarzy nam się z wyzwaniami. Warto je oswajać, rozmawiać o nich, uczyć rozpoznawać. Książki o emocjach powinny mieć swoje specjalne miejsce w dziecięcych biblioteczkach, bo poznanie emocji jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z nimi. W tym artykule przedstawiam 10 najlepszych moim zdaniem książek o emocjach dla dzieci.
Większość z nas choć raz doświadczyło, a przynajmniej było świadkiem sytuacji w której dziecko bije. Rodzi to w dorosłych wiele obaw. Gdzie popełniliśmy błąd? Przecież w naszym domu nie ma agresji! Czy on mnie nie szanuje? Czy nie jestem wystarczająco dobrym rodzicem? W tym artykule pokazuje kilka najczęstszych przyczyn dziecięcego bicia
Co ciekawe, ten post został opublikowany w 2019, jednak nadal jest najchętniej czytanym tekstem na blogu. Temat odpieluchowania jest niezwykle ważny. To pierwsza aktywna nauka w życiu dziecka. To z czym przyszło mu się mierzyć wcześniej (kiedy uczyło się siadać, chodzić, mówić, jeść) działo się niejako samo. Teraz dziecko potrzebuje jeszcze więcej naszego wsparcia. Pomocne mogą okazać się bajki o odpieluchowaniu. Dziecko samo musi się z tym zmierzyć, być gotowe i świadome, ale to my musimy dać mu możliwości, które będą sprzyjać tej ogromnej zmianie. Gdzie szukać wskazówek i jak się do tego wszystkiego przygotować? Książki-bajki na ten temat wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość z nich ma jednak sporo wad, opisałam je właśnie w tym artykule.
Ten artykuł został opublikowany 2018, a jednak nadal jest bardzo żywy! „On tylko przy Tobie tak się zachowuje!” Znów słyszysz, że jak Cię nie było to był taki grzeczny, oh, ah, wszyscy pieją z zachwytu. A chwile później sama czujesz, że coś jest nie tak, bo przy Tobie zamienia się w małego diabełka. Dlaczego? Ile racji mają Ci, którzy mówią, że to Twoja wina,
bo jesteś pobłażliwa i pozwalasz sobie wejść na głowę? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Co zrobić, żeby dziecko nie wpadało w histerię? Co zrobić żeby nie piszczało z radości? Rodzice co i rusz szukają sposobów na poradzenie sobie z emocjami dziecka. Tymczasem dzieci dopiero uczą się je regulować i nie ma na to żadnej magicznej różdżki ani zaklęcia. Tak jak pomagamy dzieciom uczyć się chodzić, jeździć na rowerze, tak samo naszym zadaniem jest nauczyć dziecko rozpoznawać własne emocje i wyrażać je. I tak jak przy każdej innej czynności, te również są procesem. W tym artykule znajdziecie prezent, który wesprze Was i przede wszystkim Wasze dzieci w nauce o emocjach – gra „Kości emocji”.
Adaptacja w przedszkolu to rzecz, która budzi wiele emocji i wątpliwości zarówno u rodziców jak i u dzieci. Sierpień to natomiast czas, w którym zewsząd możemy usłyszeć złote rady dotyczące tego procesu. Prawda jest taka, że nie ma żadnej złotej rady. Adaptacja jest procesem bardzo indywidualnym. Coś co sprawdza się u jednego dziecka wcale nie będzie wspierać drugiego. Jest jednak kilka często powtarzanych mitów, z którymi rozprawiłam się w tym artykule.
Myślę, że większość z nas wie dziś, że docenianie i dobre słowa działają na dzieci o wiele lepiej niż kary, oceny i krytyka. Chwalenie ma jednak wiele pułapek i używane nie odpowiednio może wcale nie spełnić swojego zadania. Burzyć zamiast wpierać. Obniżać zamiast zwiększać poczucie wiary we własne możliwości. W tym artykule pisałam o tym jak chwalić, by wspierać, a nie szkodzić.
Bardzo dziękuje każdemu z Was, za ten rok i mam nadzieję, że 2021 przyniesie nam jeszcze wiele wspólnych dyskusji o rozwoju dzieci. O czym przeczytalibyście najchętniej?