Temat odpieluchowania jest niezwykle ważny. Jest to pierwsza aktywna nauka w życiu dziecka. To z czym przyszło mu się mierzyć wcześniej (kiedy uczyło się siadać, chodzić, mówić, jeść) działo się niejako samo. Teraz dziecko potrzebuje jeszcze więcej naszego wsparcia. Pomocne mogą okazać się bajki o odpieluchowaniu. Dziecko samo musi się z tym zmierzyć, być gotowe i świadome, ale to my musimy dać mu możliwości, które będą sprzyjać tej ogromnej zmianie. Gdzie szukać wskazówek i jak się do tego wszystkiego przygotować? Książki-bajki na ten temat wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość z nich ma jednak sporo wad.
Jak spośród tysiąca bajeczek wybrać, te właściwe? W czym chowają się pułapki?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru książki o odpieluchowaniu?
Używanie słowa „Fuj!” i jego pochodnych.
Chociaż kupa nie pachnie fiołkami, to przy odpieluchowaniu ważna jest akceptacja czynności fizjologicznych. To, że brzydko pachnie jest faktem, ale nie oznacza to, że mamy ją traktować jak coś obrzydliwego. Dzieci nie chcą robić obrzydliwych rzeczy! A kupa… kupa po prostu pachnie kupą.
Podsuwanie pomysłów do czego nocnik nie służy. To podpowiada sugestie, na które dziecko same by nie wpadło. Książki, w których bohaterowie zastanawiają się czy nocnik to kapelusz, zdecydowanie nie są dobrym wyborem. Każdy rodzic wie, że dzieci najbardziej lubią to czego „nie wolno”
Wywieranie presji: „ jesteś już duży, już musisz”, porównywanie do innych. Modelowanie dzieci, dawanie dobrego przykładu jest wskazane, ale zawstydzanie ich i wywieranie presji już nie.
Najlepsze bajki o odpieluchowaniu
Z pewnością nie zdołałam sprawdzić wszystkich książek na ten temat, choć uwierzcie, że spędziłam ładnych kilka godzin w księgarniach, narażając się na krzywe spojrzenia Pań zza kasy. Udało mi się jednak wybrać kilka perełek, w tym jedną, która wydaje mi się bardzo mało popularna, a zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.
Marysia żegna pieluszkę, Berkane Nadia, Wydawnictwo: DEBIT


Misia Marysia rusza niedługo do przedszkola i z tej okazji żegna pieluszkę. Książka fantastycznie tłumaczy co to znaczy. W bardzo radosny i czuły sposób opisane są różne typowe około pieluchowe sprawy: strach przed siedzeniem na nocniku czy zapominanie się podczas zabawy. Lektura jest bardzo krótka, co dla wielu dzieci będzie sporym atutem.
Ale kupa! Co masz w pieluszce? Guido Van Genchten, Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Ta książka to mój domowy hit i totalna fascynacja mojego syna! Posiada specjalne nacięcia, dzięki którym możemy zajrzeć do pampersów wielu zwierząt i zobaczyć jak różne są kupy. Poznajemy też myszkę, która kupę robi już do nocnika. Pozycja ta nie tyle prowadzi przez proces odpieluchowania, co oswaja z tematem kupy.
Zuzia korzysta z nocnika, Liane Schneider, Wydawnictwo: Media Rodzina


To kolejna, krótka, ładnie ilustrowana historia. Mama z Zuzią robią eksperyment, który ilustruje, czym różnią się majtki od pampersów. Bajka uświadamia też, że odpieluchowanie dzienne nie musi zawsze iść w parze z rezygnacją z pampersów w nocy. Pokazuje również moment przejścia z nocnika na sedes.
Czyj to nocnik? Akademia mądrego dziecka, Zbigniew Dmitroca, Wydawcitwo: Egmont


Decyduję się powiedzieć o tej książce, choć nie jest idealna. Ona raczej oswaja z nocnikiem, pokazuje go jako atrakcyjny przedmiot, ale nie przeprowadzi Was przez cały proces. Główną jej zaletą są twarde strony. Wiem, że dla wielu dzieci ma to ogromne znaczenie!
Jeśli chodzi o twarde strony, mogę również polecić „Siku na Nocniku” wydawnictwa Wilga.
Przeczytaj też: Jak odpieluchować dziecko? Oznaki gotowości.
Nocnik Pomocnik, Magda Ledwoń, Wydawnictwo: Bliżej przedszkola


To jest mój absolutny faworyt! Mimo że książka ma dwie wady. Jest dosyć długa (prawie 50 stron dla malucha może być wyzwaniem!) i pokazuje możliwość sikania na stojąco przez chłopców, do czego w pierwszym etapie nauki korzystania z nocnika nie zachęcam. Poza tym jest po prostu bardzo mądra. Nie ma w niej banalnego „jesteś już duży” tylko pełne szacunku „kiedy dziecko ma tyle lat, co ty zaczyna rozumieć….”. W banalny sposób pokazuje układ moczowy i mówi o sygnałach jakie daje nam ciało, kiedy chce nam się siku czy kupę. Przedstawia logiczne argumenty skłaniające do rezygnacji z pampersów, jak np. bakterie. Nawet jeśli książka będzie za długa dla dzieci, to świetnie sprawdzi się jako poradnik dla rodziców, podpowie jak mówić dzieciom o odpieluchowaniu.
Jeśli Wasze dziecko ogląda bajki na ekranie, to warto zobaczyć:
Ten odcinek Binga, zatytułowany „zabawa w chowanego”, w którym Bing w czasie zabawy nie zdążył do toalety, a dzieci mają okazję zobaczyć, że wpadki czasem się zdarzają.
W 3 sezonie animowanego serialu „Bal słówek” (serial dostępny na Netflixie) jest odcinek „Nowy Nocniczek”, w którym zwierzaki pięknie mówią o tym, że na każdy będzie, któregoś dnia gotowy na zmianę pampersa na majtki i uczy słówek związanych z toaletowymi sprawami.

