dlaczego dzieci biją? czemu moje dziecko bije

Dlaczego dzieci biją?

Większość z nas choć raz doświadczyło, a przynajmniej było świadkiem sytuacji w której dziecko bije. Rodzi to w dorosłych wiele obaw. Gdzie popełniliśmy błąd? Przecież w naszym domu nie ma agresji! Czy on mnie nie szanuje? Czy nie jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Dziś o tym, dlaczego dzieci biją.

Dlaczego dzieci biją?

Mówi się, że jedyne w czym wszyscy psychologowie się zgadzają brzmi „to zależy”. Nie inaczej jest z biciem. Bywa tak, że jest ono rozwojowe i wynika z wieku naszego malucha, bywa że kryją się za tym niezaspokojone potrzeby oraz nabyte doświadczenia i obserwacje. Jedno jest pewne! Warto pochylić się nad poszukiwaniem przyczyny, ponieważ bardzo często (zawsze?) to właśnie dzięki niej dopasujemy właściwe sposoby wyciszania takich zachowań i uczenia nowych. 

Czują się zagrożone

Warto pamiętać, że spojrzenie dziecka na świat jest zupełnie inne niż nasze. Z tego względu jako zagrażające odbierają sytuacje o których my zupełnie nie myślimy w ten sposób.
Zagrażać może więc koleżanka, która jeszcze nic nie zdążyła zrobić, ale weszła na teren naszej pociechy. Zagrażać może dotknięcie, nawet czułe, ale takie którego maluch się nie spodziewał. Bardzo często największe „łobuzy”, to dzieci, które same są źle traktowane, a ich zachowanie wynika z poczucia bezsilności.

Regulują emocje

Bicie jest jedną z pierwszych dostępnych dzieciom strategii na rozładowanie swojej złości czy innych silnych emocji. Dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym (a w zasadzie jeszcze długo, długo dłużej) regulują się poprzez ciało. Mogą więc biegać, skakać, uderzać albo właśnie bić. Nie w intencji zrobienia krzywdy, czy zranienia, a poradzenia sobie z napięciem, które odczuwają. Nie jest to więc informacją dla nas o tym, że dziecko jest agresywne, a jedynie, że brakuje mu umiejętności innego, bardziej akceptowanego sposobu radzenia sobie.

Przeczytaj też: Co to znaczy rozmawiać o emocjach?

Doświadczają bicia

Dzieci, uczą się głównie przez doświadczanie i obserwacje. Jeśli więc  same są bite przez innych, będą powtarzać te zachowania, traktując je jako właściwy sposób rozwiązywania konfliktów. Bardzo często dzieci, które same doświadczają klapsów czy szarpania prezentują podobne zachowania wobec dorosłych i rówieśników. Warto przyjrzeć się również relacjom dzieci w placówkach. Nie bez znaczenia są bajki, które dzieci oglądają.

Potrzebują silnych bodźców

Istnieje grupa dzieci, która potrzebuje bodźców silniejszych niż te, których dostarcza im codzienność. Potrzebują stymulacji układu czucia głębokiego i zaspokajają te potrzebę właśnie biciem. Poszukują bodźców, które by je pobudzały. Wiąże się to z trudnością w odbiorze, rozpoznawaniu i przetwarzaniu bodźców.

Chcą nawiązać kontakt

Dla dzieci bicie jest często sposobem na zaproszenie kogoś do zabawy. Szukają w ten sposób uwagi, kontaktu, bliskości. Bardzo często nasila się to w chwilach, w których dzieci czują, że nie mają bliskiej więzi z rodzicami, czy innymi ważnymi dla siebie osobami. To zdarza się często kiedy pojawia się rodzeństwo, mama wraca do pracy lub dziecko idzie do placówki.

Zastanów się!

Szukając przyczyny, warto zastanowić się dlaczego dziecko tak się zachowuje. Dowiedzieć się o tym jak wygląda typowy rozwój dziecka w wieku naszej pociechy. Poszukać o co stara się zadbać nasze dziecko swoim zachowaniem i nauczyć je innego sposobu dbania o to.

emocje dzieci oswoić złość