10 najlepszych książek o emocjach dla dzieci

Emocje i dzieci. To połączenie często kojarzy nam się z wyzwaniami. Warto je oswajać, rozmawiać o nich, uczyć rozpoznawać. Książki o emocjach powinny mieć swoje specjalne miejsce w dziecięcych biblioteczkach, bo poznanie emocji jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z nimi. Dziś przedstawiam 10 najlepszych książek o emocjach dla dzieci wg mojej oceny. Te tytuły należą do moich ulubionych publikacji.

Skupiam się dziś na książkach, które traktują o emocjach jak najbardziej ogólnie, a nie wyłącznie na jednej. To zestawienie, to na pewno dopiero początek, ale zdecydowanie te kilka książek o emocjach to moje największe hity!

10 najlepszych książek o emocjach

Twarze-emocje

To pierwsza książka o emocjach każdego dziecka. Zawiera realne zdjęcia ludzi prezentujących różne emocje. Tekst sprowadza się wyłącznie do podpisów. Idealna pozycja do nauki rozpoznawania emocji i rozmów.
Wiek: 1+

10 najlepszych książek o emocjach dla dzieci
książki o emocjach dla dzieci

Uczucia Gucia

To seria książeczek opowiadająca o małym jednorożcu, a w każdej z nich Guciowi przychodzi mierzyć się z inną emocją. Książki te pisane są prostym językiem, każda opowiada inną historię oraz ćwiczenie oddechowe, które pomaga w wyciszeniu się.
Wiek 2-3 lata

nauka emocji u dzieci - 10 najlepszych książek
jak radzić sobie z emocjami u dzieci

Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości

To zabawne, dobrze rymowane wierszyki. Można je czytać osobno, ale czytane po kolei tworzą cudowną opowieść, w którą wplecione są rożne emocje: złość, radość, zazdrość, tęsknota, wstyd. Jest również wierszyk o empatii
Wiek: 2-4 lata

książka dla dzieci o emocjach
jak wyrażać emocje

Przygody Fenka

To kolejna seria książeczek, w każdej z nich Lisek Fenek mierzy się z inną emocją. Fenek to przedszkolak, a dzieciom łatwo utożsamić się z bohaterem. Na końcu każdej książki znajduje się pomysł na zabawę, ćwiczenie, spędzenie czasu, który przybliży daną emocję.
Wiek: 2-4

przygody fenka  - nauka o emocjach
książka o emocjach - przygody fenka

Kolorowy Potwór

Polecam Wam go szczególnie w wersji Pop-up! Nie znam ani dorosłego, ani dziecka, który przeszedłby obok niego obojętnie. Bohaterem tej książki jest tytułowy potwór, któremu przyjaciółka pomaga poukładać emocje, opowiadając o każdej z nich. Historia banalna i niezwykła w swej prostocie.
Wiek: 2-5 lat

Kolorowy potwór - książka która uczy wyrażać emocje
książka o emocjach - kolorowy potwór

Montessori. Obrazkowa księga emocji

Bohaterem książki jest Łukasz, a ludzka postać z pewnością wielu dzieciom pozwoli lepiej wczuć się w historie chłopca. Jego kot Orion zabiera go w wędrówkę po kolejnych planetach. Na każdej opowiada o jednej z emocji oraz co bardzo cenne – o sposobach radzenia sobie z nimi. To więc nie tylko opowieść, ale też konkretne informacje i praktyczne wskazówki o tym jak rozpoznać i rozładowywać emocje.

obrazkowa księga emocji montessori - książki o emocjach dla dzieci
jak radzić sobie z emocjami  - 10 najlepszych książek dla dzieci

Kup e-book: 51 zabaw o emocjach

Uczuciometr Inspektora Krokodyla

To kolejna propozycja książki o emocjach, która zawiera zarówno historie, opowieści jak i wskazówki do pracy. Zachęca do zastanawiania się, analizowania, szukania odpowiedzi razem z Krokodylem, zwracając uwagę na to,  po czym rozpoznać daną emocję. Autorka zawarła w niej też ćwiczenia i zabawy, a także tytułowy uczuciometr, który jest narzędziem do mierzenia siły własnych emocji
Wiek: 4-8

uczuciometr inspektora krokodyla - nauka emocji u dzieci
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

Self-Reg. Opowieści dla dzieci

Książkę możecie znaleźć pod nowym tytułem Self-Regulation i uważam to za absolutny must have! Książka opowiada o Lence i Kubie. Historie są naprawdę z życia wzięte! Każde dziecko i każdy rodzic doskonale się w nich odnajdzie – awantura z powodu koloru kubka, kłótnia i bójka o zabawkę, nieumiejętność usiedzenia w miejscu, nieśmiałość która niepozwala się bawić, podłożenie nogi „bez powodu”, szaleństwo w przedszkolnej szatni, awantura przy rodzinnym obiedzie. Każda historyjka kończy się pigułką wiedzy dla rodziców, która pomaga zrozumieć co się stało, z czego wynika dane zachowanie, jak przywrócić równowagę i na co zwrócić uwagę w przyszłości by uniknąć podobnych sytuacji. To zdecydowanie jedna z 10 najlepszych książek o emocjach!
Wiek: 4-8

self-reg opowieści dla dzieci o emocjach
Self reg - jak działać, gdy emocje biorą górę

Sprawdź 6 zabaw pomagających oswoić dzieciom emocje

Wszystko o emocjach

To książka przede wszystkim do rozmawiania, dyskutowania, a nie tylko czytania. To trochę poradnik dla dzieci o tym, czym są emocje, jak je rozpoznać, jak sobie z nimi radzić. To świetna pomoc również dla dorosłych, która jest przewodnikiem o tym, jak rozmawiać o emocjach z dziećmi. Wszystko przedstawione w pięknej, rysunkowej formie
Wiek 4-8

książka wszystko o emocjach
10 najlepszych książek o emocjach dla dzieci

Wielka księga emocji

To książka pełna pięknych baśni i opowieści przepełnionych magią, z której każda jest tłem do rozmowy o określonej emocji. To książka pełna metafor, przenośni, które z jednej strony przenoszą nas w świat bajek, a z drugiej są tłem do rozmów. Książka jest jednak pełna niedomówień i z tego względu z pewnością nie podpasuje wszystkim dzieciom.
Wiek: 4-8

najlepsza książka o emocjach dla dzieci
wielka księga emocji dla dzieci

Ta lista, to dopiero początek listy. Książek o emocjach jest co raz więcej, co bardzo mnie cieszy! Jestem więc pewna, że to nie ostatni wpis z takim zestawieniem.

P.S. Jedenasta na liście byłaby na pewno TA!

Shopping Cart