10 najczęściej czytanych artykułów w 2020

Najchętniej czytane artykuły w 2019! Co Cię ominęło?

Kolejny rok dobiega końca. Na Mamologii opublikowałam w tym czasie prawie 50 artykułów. Chciałabym dziś przypomnieć Wam 6 z nich, które były najchętniej czytane przez moich czytelników. Może, któryś z nich pominęliście? A może Wam utknął w pamięci jakiś inny, którego nie ma w tym zestawieniu?

Na pierwszym miejscu znalazł się artykuł dla rodziców roczniaków i dwulatków. Rodzicielstwo nie jest łatwym wyzwaniem. Co i rusz łapiemy się za głowę zastanawiając się czy z naszym dzieckiem wszystko w porządku i czy aby na pewno nie próbuje zrobić zamachu na nasze zdrowie psychiczne. Zazwyczaj jednak, te trudne zachowania wynikają z rozwoju. Choć każde dziecko jest inne, nie da się ukryć że dwulatkowi bliżej do innego dwulatka niż dorosłego. W tym artykule pisałam o zachowaniach zupełnie normalnych i typowych dla roczniaka i dwulatka, choć niepokojących rodziców.

Na drugim miejscu znalazł się tekst o tym w jaki sposób zachęcić dzieci do domowych obowiązków i dlaczego to ważne żeby to zrobić. Choć większości z nas obowiązki kojarzą się pracą i pewnym obciążeniem, to właśnie one pomagają dzieciom czuć się częścią rodziny i wspólnie z rodzicami tworzyć dom. Brzmi pięknie. W praktyce jednak nauczenie dziecka obowiązkowości to zazwyczaj ciężka praca rodzica. Ciągłe przypominanie, proszenie i zachęcanie. Jak więc to ogarnąć? Zerknijcie do tego artykułu!

Trzecie miejsce to gościnny artykuł napisany przez Kasię z bloga Hej Ho o dzieciach, o skutkach przedwczesnego odpieluchowania. Bardzo mnie to cieszy, bo to tekst, który naprawdę powinna przeczytać każda mama małego dziecka!

Czwarte miejsce zajął tekst o dziecięcej koncentracji. Co raz więcej rodziców zgłasza trudności z koncentracją u swoich dzieci. Zresztą również dorośli miewają z nią problemy. Kto z nas nie doświadczył tego, że nie umie sobie przypomnieć tego czego słuchał przed chwilą? Koncentracja jest jednak umiejętnością, którą możemy ćwiczyć i usprawniać. W tym tekście znajdziecie 14 ćwiczeń dla dzieci od 0 do 6 roku życia.

Piąte miejsce to tekst o tym co można stosować zamiast kar. O wychowywaniu bez kar i nagród mówi się co raz więcej. Co raz więcej rodziców nawet rozumie dlaczego kary nie są dobrą metodą wychowawczą, ale mimo to jej używają, bo szybko stają przed pytaniem „co zamiast?” W tym tekście znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Bardzo dziękuje każdemu z Was, za ten rok i mam nadzieję, że 2020 przyniesie nam jeszcze wiele wspólnych dyskusji o rozwoju dzieci. O czym przeczytalibyście najchętniej?

Shopping Cart