Najlepsze książki dla rodziców dzieci 0-6!

Poradniki dla rodziców wyrastają jak grzyby po deszczu. W gąszczu miliona propozycji trudno się odnaleźć, z tego pewnie względu o te najlepsze jestem pytana bardzo często. Dziś mam dla Was takie zestawienie! Moja subiektywna lista najlepszych książek nie jest krótka, bo zawiera aż 17 książek. I uwierzcie mi, że bardzo się ograniczałam! Każda z nich jest jednak nieco inna. Znajdziecie tu książki o rozwoju,  o regulacji emocji, o metodach i narzędziach wychowawczych. Wierzę, ze każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

Próbowałam już wszystkiego – Isabelle Filliozat

Mam ochotę wręczać tą książkę każdemu rodzicowi i pedagogowi, którego spotkam na swojej drodze, a który ma doczynienia z dzieckiem od 1 do 5 roku życia. To cudowny poradnik pełen rzetelnej wiedzy, który mimo to czyta się niezwykle lekko. Znajdziecie tu, po pierwsze krótkie rady jak radzić sobie z najczęstszymi problemami rodziców: napadami furii, ucieczkami, wrzaskami, biciem, gryzieniem, nie przestrzeganiem zasad, godzinnym wychodzeniem z domu, sprzeczkami między rodzeństwem. Autorka zderza trudne zachowania, z tym co ja uważam za podstawową wiedzę rodziców czyli rozwojem dziecka.

W sercu emocji dziecka – Isabelle Filliozat

Za każdą emocją, którą wyraża nasze dziecko coś się kryje. Ta książka pomaga rozszyfrować smutek, radość, złość, gniew. Znajdziecie tu sporo ciekawostek, porad i rzetelnych informacji o rozwoju emocjonalnym dzieci. Lektura pomoże zrozumieć własne dziecko i wspierać je. Jeśli więc zastanawiacie się jak reagować na napady złości, płacz z byle powodu, jak pokonać dziecięce strachy to to jest książka dla Was.

Rodzicielstwo przez zabawę – Lawrence J. Cohen

Zabawa to najbardziej naturalna dla dzieci rzecz. Cohen daje gotową receptę na to jak to wykorzystać. I jak za jej pomocą rozwiązywać najczęstsze rodzicielskie problemy i sprostać wyzwaniom. Budowanie pewności siebie, wyrażanie emocji, przetrwanie dziecięcych „wybuchów”, jak poradzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem. I najważniejsze – jak dbać o siebie! To książka o tym jak zamiast pokazywać dzieciom gdzie jest ich miejsce, tworzyć to miejsce obok siebie. To książka dla każdego. Dla tego, który uwielbia bawić się ze swoim dzieckiem i dla tych którym na myśl o zabawie robi się słabo. Czasem propozycje zawarte w książce mogą wydawać się szalone, ale nawet jeśli ich nie wykorzystacie, to jestem pewna, że skusi Was do fajnych refleksji.
Książka ma jedną wadę. Mimo, że zawiera wiele przykładów, to nie czyta się jej łatwo.

Magia rodzicielstwa – Hedvig Montgomery

To nie jest książka, która zawiera jakieś magiczne sztuczki, a raczej pokazująca realia i dająca wskazówki jak się w tej wcale nie łatwej przygodzie odnaleźć i stawiać się nie idealnym, ale co raz lepszym rodzicem. Jeśli ktoś miałby przeczytać tylko jeden poradnik o rodzicielstwie to wskazałabym właśnie ten. Jest tu po trochu o wszystkim, w bardzo lekki i rzetelny sposób. A czyta się to w jeden wieczór! Nie polecam tej książki natomiast rodzicom, którzy czytają poradników sporo, raczej nie znajdziecie tu nic nowego.

Pozytywna dyscyplina – Jane Nelsen

Uwielbiam pozytywną dyscyplinę za to, że daje konkretne rozwiązania na codzienne trudności. Proponowane metody są proste, logiczne i zgodne z tym co wiemy o rozwoju dziecka. Jeśli szukacie czegoś praktycznego to sięgnijcie po pozytywną dyscyplinę, a na pewno się nie rozczarujecie. Tam znajdziecie odpowiedź na pytanie „co robić kiedy…”

Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały – J. Faber, J. King

Kolejna książka pełna gotowych wskazówek.  Co mówić, jak i kiedy? Jak nauczyć dziecka radzić sobie z uczuciami, jak zachęcić je do współpracy, jak rozwiązywać konflikty, jak chwalić żeby pochwały były skuteczne? Co kiedy dziecko nie chce jeść, jak przetrwać zakupy z dzieckiem, co zrobić z kłamstwami i skarżeniem? To tylko początek listy problemów jakie są opisane w książce. Wszystko opatrzone jest cudownymi rysunkami – komiksami dzięki którym łatwo wrócić do tego co najważniejsze.
Na zdjęciu widzicie również niebieską część, która teoretycznie jest dla dzieci starszych, ale warto po nią sięgnąć zaraz po różowej.

Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości? – Stuart Shanker

Szczerze mówiąc zastanawiałam się czy umieszczać tą książkę na mojej liście tych najlepszych. Jest naprawdę genialna. To książka, która daje wskazówki jak nauczyć dzieci samoregulacji emocji, dzięki czemu mają one mieć możliwość wpływania na swoje zachowanie. Jak usprawniać koncentrację, kontrolować impulsywność, radzić sobie z trudnymi doświadczeniami, frustracją. Ma jednak jedną wadę, czyta się ją dość trudno przez wiele nawiązań do nauki. Wiem, że wielu rodziców nie dało rady przez nią przebrnąć.

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców – Alvaro Bilbao

Jeśli  ciekawi Was  dlaczego dzieci tak się zachowują, chcecie je zrozumieć to w tym właśnie pomoże Wam ta pozycja. Autor opisuje jak rozwija się mózg i jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce. Adekwatnie do tej wiedzy proponuje narzędzia  i techniki, które pomogą wesprzeć rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Mówi o neuropsychologii w bardzo prosty i przyjazny sposób.

Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko – D. Siegiel. T.P. Bryson

Wiem, że wielu rodziców poszukuje informacji o rozwoju dziecka. W tej książce znajdziecie tabelkę, w której znajdziecie etapy rozwoju i wskazówki jak wspierać dziecko w danym okresie. Każdy rozdział zawiera podsumowanie, dzięki któremu łatwo przypomnieć sobie treści. Pokazuje też jak prosto mówić o mózgu dzieciom, tak by łatwo było im zrozumieć własne emocje. Jest napisana przystępnym językiem, ale mimo to jest to książka, którą się studiuje, nie czyta. Trzeba więc mieć na nią czas.

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci – Laura Markham

Z tej książki bije spokój! Jest mądra, pięknie wydana i taka idealna do czytania pod kocem z kubkiem herbaty. Znajdziecie tu informacje o tym jak dbać o emocje – nie tylko dzieci, ale tez swoje. Jak budować więź z dzieckiem i wspomagać jego rozwój. Informacje o rozwoju dziecka i wskazówkach co robić. Polecam ją tym rodzicom, którzy bardzo by chcieli inaczej, ale ciągle krzyczą i stosują kary. Jeśli z książki może bić empatia, to z tej zdecydowanie bije. Nie ma tu za krzty oceniania, ale jest mnóstwo wsparcia!

Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny. – Małgorzata Musiał

Jeśli czujecie, że chcielibyście wychować swoje dziecko bez kar i nagród, ale nie bardzo wiecie „co zamiast”, to ta książka będzie odpowiedzią. Treść jest osadzona w polskich realiach, wypełniona wieloma przykładami z macierzyństwa autorki. Zawiera propozycje rozwiązań rodzicielskich wyzwań, sposoby formułowania zdań jakie kierujemy do dziecka. „Dobra relacja” to trochę taki przegląd wszystkiego co teraz uznaje się za słuszne w wychowaniu dzieci (Porozumienie bez przemocy, self-reg, bliskość) Przede wszystkim jednak, na jej kartach zapisane jest bardzo ważne zdanie, które mówi o tym, że możemy czytać o wielu metodach, ale to tylko od nas zależy jakie narzędzia z tych poznanych wykorzystamy i które uznamy za właściwe dla naszego dziecka.

NIE z miłości – Jasper Juul

Prawda jest taka, że mogłabym tu wymienić wszystkie książki Juula, ale już Wam mówię dlaczego a tą jedną jedyną wybrałam akurat tą. To książka o czymś, z czym wielu z nas ma trudność – o stawianiu granic. Autor mówi o różnicy między chęciami, a prawdziwymi potrzebami. Wiem jednak, że to książka nie dla każdego. Jeśli Wy zastanawiacie się kiedy (w imię stawianych granic) dać dziecku karę, wysłać na karnego jeżyka, co dziecku wolno, a czego nie, to nie znajdziecie tu odpowiedzi. To książka bardziej o rodzicach, niż o dzieciach  i o tym jak mamy zadbać o siebie. Mimo to, jest bardzo wspierająca na etapie każdego „buntu” z jakim przyjdzie się Wam mierzyć. Jest cieniutka, ma zaledwie 94 strony i dobrze „klepie po plecach”, kiedy brakuje już sił.

(Nie)grzeczni? – M. Bajko, M. Janiszewska

Jeśli nie lubicie przedzierać się przez „filozoficzne” rozważania i lubicie konkrety. To ta książka jest zdecydowanie dla Was! Autorki biorą pod lupę konkretne sytuacje z jakimi mierzą się rodzice i pokazują jak rozumieją je dorośli, a co naprawdę dzieje w głowach dzieci. Znajdziecie tu informacje o rozwoju dziecka podane w taki sposób jakbyście czytali dobrą, zabawną książkę.

Dodaj mi skrzydeł. Jak wspierać motywację wewnętrzną u dzieci? – Joanna Steinke-Kalembka

Kto z nas nie zastanawia się nad tym jak to zrobić żeby dzieciom się „chciało”? Na kartach tej publikacji znajdziecie odpowiedź na to pytanie. To książka o tym jak budować wspierającą relację z dzieckiem, o wspieraniu dzieci w ich rozwoju. Znajdziecie tu informacje o rozwoju mózgu, emocjach ale tez rodzicielskich technikach. Jeśli „szlag Was jasny trafia”, że waszemu dziecku nic się nie chce, ciągle nie sprząta, złości się z byle powodu – macie tu receptę!

Wychowanie bez nagród i kar – Alfie Kohn

Kolejna książka co do której miałam spore wątpliwości czy zasługuje na miejsce na tej liście. Jest dość trudna. Autor jest bardzo konkretny, mówi bardzo wprost. Podważa wszystko w co większość dorosłych wierzy. Spora część książki poświęcona jest temu by zrozumieć dlaczego to tradycyjne podejście jest złym wyjściem.  W drugiej części proponuje alternatywne dla kar i nagród działania. To trudna książka, wymaga zaangażowania, przemyśleń, rozważań. Odkładnia na półkę i wracania do niej.

Jak zrozumieć małe dziecko? Wydawnictwo Natuli

To książka dla rodziców dzieci do 3 roku życia. Obowiązkowa! Mam wrażenie, że mówi o wszystkim z czym przychodzi nam się mierzyć w tym okresie – o jedzeniu, śnie, odpeluchowaniu, samodzielności, zabawie, metodach wychowawczych. Uwielbiam połączenie rzetelnej wiedzy, z prostym językiem.

Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat – Sidney M. Baker, Louise Bates Ames , Frances L. Ilg

Jeśli szukacie dobrych informacji o rozwoju, o tym co jest właściwe dla danego wieku, jak rozwija się dziecko, to ta książka jest w tym temacie idealna! Ale część drugą, z poradami pomińcie.

A teraz dajcie znać! Które z nich czytaliście? Też umieścilibyście je na liście tych „naj”? A może dopisalibyście coś jeszcze?