Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje?

Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? Trudne zachowania dzieci od 1 do 2 roku życia

Rodzicielstwo nie jest łatwym wyzwaniem. Co i rusz łapiemy się za głowę zastanawiając się, czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku i czy aby na pewno nie próbuje zrobić zamachu na nasze zdrowie psychiczne. Zazwyczaj jednak te trudne zachowania wynikają z rozwoju. Choć każde dziecko jest inne, nie da się ukryć, że dwulatkowi bliżej do innego dwulatka niż dorosłego. Być może zdarza Ci się zadać pytanie „Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje?„. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam, jakie trudne dla rodziców zachowania są zupełnie normalne dla roczniaka i dwulatka.

Taka wiedza naprawdę potrafi uspokoić, bo choć nie jest odpowiedzią na pytanie „co robić?”, to daje poczucie, że trudne zachowanie nie jest niczyją winą. Ani złośliwego dziecka, ani brakiem naszych kompetycji jako rodziców.

Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje?

Trudne zachowania dzieci w wieku 12-18 miesięcy

W tym wieku dzieci podejmują wiele nowych aktywności, które dają im pozorną niezależność. Nagle zaczynają inaczej patrzeć na świat, samodzielnie się przemieszczać. Każde nasze działanie odbierają jako zamach na tą nowo nabytą samodzielność, stąd to częste niezadowolenie. Dziecko chce, abyśmy je nosili na rękach, ale kiedy je weźmiemy to jednak chce być na ziemi. Ma ochotę na jabłko, ale kiedy je podamy, to jednak nie ma nie ochoty. Do tego stanu musimy przywyknąć, bo takie zachowania potrwają jeszcze długo.

Ale ta „niezależność” bywa też przerażająca. Z tego względu pojawia się też wiele lęków w tym okresie. Pierwszy, między 10 a 15 miesiącem, kiedy nasila się lęk separacyjny, ale pojawia się też wiele strachów przed czymś co do tej pory dziecko lubiło.

Z naszej dorosłej perspektywy dzieci w tym okresie mają w sobie wiele nieuzasadnionej złości. Powinniśmy jednak odbierać te zachowania jako pokazanie nam tego, jak duży jest koszt emocjonalny podejmowanych przez dzieci decyzji. I ta perspektywa bardzo potrafi zmienić myślenie.

Tu i teraz

Kolejnym trudnym dla rodziców aspektem tego etapu jest nieumiejętność czekania. Maluchy wszystko chcą tu i teraz, dosłownie natychmiast. Dzieci w tym wieku zupełnie nie znają pojęcia przyszłości. Lubię tu przywoływać pralkę. Bo ja bardzo często doświadczam tego, że kiedy moja pralka pokazuje 1 minutę do końca prania, a ja mam poczucie, że w tej sytuacji nie opłaca mi się wychodzić z łazienki, to ta minuta właśnie wtedy trwa wieczność.  Nie inaczej nasze „zaraz” odbierają dzieci.

Innym drażniącym dorosłych zachowaniem jest patrzenie na rodzica zaraz po wywróceniu się. Takie jakby sprawdzenie, czy warto się rozpłakać czy nie. I to kolejna rzecz, która nie minie przez wiele lat. Trudne emocje zostawiamy bowiem dla najbliższych. Nie jest to więc myślenie „mama patrzy więc opłaca się popłakać”, a raczej „jest tu moja mama, więc mogę sobie pozwolić na przeżywanie tego, czego doświadczyłem”.

Trudne zachowania u dwulatków

O słynnym „buncie dwulatka” mówi się bardzo dużo. Ja zdecydowanie wolę myśleć i mówić o tym czasie jak o kryzysie. Bo bunt trzeba pacyfikować, a nasze dwulatki, które są w kryzysie rozwojowym potrzebują wsparcia. W tym czasie dzieci odkrywają, że są sobą, a nie przedłużeniem mamy. Nie mają więc potrzeby buntu, a podkreślenia tego swojego samodzielnego istnienia.

Często mówi się o tym, że dwulatki krzyczą bez powodu, przy najmniejszym niepowodzeniu. Przy każdej odmowie wpadają w istny, trudny do okiełznania szał. To wynika z naturalnego mechanizmu. Dziecko, kiedy tylko pomyśli o czymś czego chce, o jakieś swojej przyjemności, wytwarza hormon związany z rzeczywistym odczuwaniem tej przyjemności-nagrody. Nasza odmowa sprawia, ze poziom tego hormonu gwałtowanie spada, a w efekcie pojawia się złość i agresja.

Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje?

Kolejna typowe dla dwulatków zachowanie, które drażni dorosłych to zadawanie ciągle tych samych pytań mimo uzyskania odpowiedzi. Zamiast więc się frustrować, musimy zauważyć intencje. Zamiast kolejnej odpowiedzieć na pytanie „gdzie jest tata?”, można powiedzieć „widzę, że tęsknisz za tatą”.

Dwulatek nie potrafi powstrzymać się przed czymś na co ma ochotę. Niszczy, rzuca, wylewa wodę. Mimo, że my cierpliwie tłumaczyliśmy to milion razy, a ono wydawało się wszystko zrozumieć. Uspokajam. Dwulatki nie są złośliwe, a naprawę nie potrafią połączyć naszego niezadowolenia ze swoim zachowaniem, a także powstrzymać się przed impulsem. To oczywiście nie znaczy że mamy przestać tłumaczyć, wręcz przeciwnie tłumaczyć jeszcze więcej.

Testowanie samego siebie

W tym okresie wracają też takie „maluszkowe zachowania” jak bicie, gryzienie, ciągnięcie za włosy. W ten sposób dziecko eksperymentuje. Testuje nie nas-rodziców, a samego siebie. Co potrafię? Co mogę? Jak mogę wpływać na świat? Na innych ludzi?

Przeczytaj też: Dlaczego dwulatki chcą rządzić światem?

Innym powodem jest brak umiejętności wyrażenia tego, co dziecko chce za pomocą słów. Naszą rolą jest nauczyć je prostych komunikatów, którymi mogłoby wyrażać swoje najczęstsze potrzeby. Słowem lub gestem.

Jeśli chodzi o strach, dwulatki boją się nowych sytuacji i miejsc. Wspiera je w tym opisywanie im tego co będzie się działo, tego co widzą.

I to, z czym spotyka się każdy rodzic, niezależnie od wieku dziecka, czyli dziecko nie chce słuchać, nie reaguje na prośby. U dwulatków to naprawdę wynika z rozwoju. Wracam do tego, o czym mówiłam na początku, czyli że dziecko odbiera to co mówimy, jako zamach na swoją indywidualność. Uprzedzajmy więc je o tym co się będzie działo, włączajmy dzieci w podejmowanie decyzji, mówmy o planach.

Jeśli miałabym dać jedną radę na przetrwanie tego czasu, to poza wiadrem melisy byłoby to skupianie się na zachowaniach i działaniach, które są naprawdę trudne. Cel ogarnięcia wszystkiego jest mało realny. Miejmy duże pokłady cierpliwości. Jeśli ja od mojego dziecka oczekuje pozbierania klocków to stosuje milion strategii, ale nie frustruje się kiedy na efekt przychodzi czekać. Jednocześnie mam w sobie uważność na to, że wynika to z rozwoju, a nie buntu wobec mnie.

Na podstawie:
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat- Frances Lillian Ilg
Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat – Brazelton Thomas B.
Próbowałam już wszystkiego – Filliozat Isabelle

Zdjęcie: Karolina Grabowska z Pixabay

Shopping Cart