Rodzice coraz częściej szukają aktualnej, rzetelnej wiedzy dotyczącej wspierania rozwoju dzieci. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej publikacji. Niestety czas wolny rodzica nie rośnie proporcjonalnie do stosu lektur na półce. Właśnie dlatego przedstawiam moją subiektywną listę najlepszych książek dla rodziców.
W tym zestawieniu znalazło się sześć książek, które mówią o rozwoju, emocjach, trudnych zachowaniach i wspieraniu rozwoju dzieci. Poprzednie, które przygotowałam rok temu, opisywało tych książek aż 15. Kolejność, w jakiej wspominam o kolejnych pozycjach, nie ma znaczenia. Nie ma tu lepszych i gorszych książek, każda ma swoją wartość.
Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur – Nicola Schmidt
W poprzednim zestawieniu pod tytułem „Próbowałam już wszystkiego” napisałam, że chciałabym wręczyć ją każdemu rodzicowi. Teraz najchętniej wręczałabym ją w pakiecie z pozycją autorstwa Nicoli Schmidt. „Jak nie ranić własnego dziecka” nie jest książką pełna anegdot, długich opowieści, merytorycznych wywodów albo porad, z których i tak nic nie wynika. Jest za to pełna konkretów, wskazówek, zadań i ćwiczeń do zrobienia. Rzeczy do wdrożenia na „tu i teraz”. I naprawdę jest to coś więcej niż „policz do 10”. Autorka podaje gotowe rozwiązania na codzienne wyzwania, takie jak sytuacje, w których dziecko nie chce myć zębów, iść spać albo nieustannie woła „chcę tooo!”. W tych rozwiązaniach nie ma jednak ani krzty upraszczania. Jest plan działania na codzienność z dzieckiem i ukojenie rodzicielskich nerwów. Jednocześnie książka jest napisana z dużą dawką poczucia humoru, dzięki czemu nawet zmęczony rodzic nie padnie na twarz podczas lektury.
Przestań mówić, zacznij rozmawiać. Trzy kroki do skutecznej komunikacji z dzieckiem – Heather Turgeon, Julie Wright
To książka, która podpowiada, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem w oparciu o model OWR, który składa się z trzech elementów: okazywania zrozumienia, wyznaczania granic, rozwiązywania problemów. Autorki podają przykłady komunikatów, które możemy kierować do dziecka, kiedy to odczuwa złość, kłóci się z rodzeństwem, domaga się kolejnej bajki, nie chce robić tego, o co je prosimy. Pokazuje rozwiązania bazujące na szacunku do dziecka, aktualnej wiedzy naukowej i uczeniu dziecka radzenia sobie w trudnych chwilach, a nie bezwzględnego posłuszeństwa.
Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka – Petra Krantz Lindgren
To książka o budowaniu poczucia wartości dziecka. Choć wielu rodzicom może się wydawać, że ten temat nie dotyczy ani ich, ani ich dzieci, to prawda jest taka, że to właśnie poczucie własnej wartości jest bazą, na której dzieją się inne rzeczy. Często to właśnie ono jest źródłem trudności z emocjami czy zachowaniami, które odbieramy jako trudne. Książka jest pełna praktycznych wskazówek, które pomogą rodzicom wspierać dzieci tak, by te widziały, że są wartościowymi osobami.
Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka – Anita Janeczek-Romanowska, Mikołaj Marcela
Kompendium wiedzy dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. To przełożenie wiedzy płynącej z badań naukowych na codzienne wyzwania rodziców. Autorzy piszą o budowaniu relacji rodziców z dziećmi, o rówieśnikach, adaptacji, uczeniu, komunikacji. Ogrom praktycznej wiedzy zamkniętej na 300 stronach. Jednocześnie jest to książka pełna łagodności dla rodzica i uważności na dziecko.
Łagodna dyscyplina – Sarah Ockwell-Smith
Wielu rodziców poszukuje odpowiedzi na pytania, w jaki sposób zdyscyplinować dziecko i zachęcić je do słuchania. Autorka tej książki przychodzi z odpowiedzią na te rozterki. Pokazuje alternatywy dla kar – takie, które są oparte na szacunku i uważności. Daje wskazówki, w jaki sposób wychować dziecko, które będzie samodzielne i szczęśliwe. Jeśli szukacie czegoś, w czym jest mało teoretyzowania, a dużo konkretów, to znajdziecie to właśnie tu!
A teraz dajcie znać! Które z nich czytaliście? Też umieścilibyście je na liście tych „naj”? A może dopisalibyście coś jeszcze?