• Home
  • /
  • Psychologia
  • /
  • Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? O dzieciach 4-6

Dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? O dzieciach 4-6

Dzieciaki co i rusz zaskakują nas czymś nowym. Co i rusz zastawiamy się „dlaczego?” i „skąd mu się to bierze?”. Zazwyczaj odpowiedź jest prosta – z rozwoju. Każdy etap ma swoje charakterystyczne zachowania, a wiedza o nich potrafi być dla rodziców bardzo uspokajająca. Jeśli macie w domu dziecko między 4, a 6 rokiem życia czytajcie dalej.

Często słyszymy, że każde dziecko jest inne. W tym zdaniu jest wiele prawdy, ale innym równie ważnym faktem jest to, że dzieci rozwijają się w podobny sposób. Mózgowi czterolatka bliżej do innego czterolatka niż do dorosłego. A jako problemy postrzegamy często to, co tak naprawdę jest naturalne i rozwojowe dla danego wieku.

Czterolatki

Śmieję się często, że jeśli ktoś narzeka na bunt dwulatka, to znaczny, że nie poznał jeszcze czterolatka. Bo to właśnie one są nie do okiełznania! A jednocześnie stawiamy im większa oczekiwania i mamy wobec nich mniej wyrozumiałości. Czterolatki są głośne, szybkie, intensywne, piszczą, gryzą i rzucają przedmiotami. Przeżywają wszystko ze zdwojoną siłą. Dzieci w tym wieku są pewne sobie i trochę zadzierają nosa. Stawiają dużo oporu i sprzeciwiają się niemal wszystkim zasadom jakie stawiają przed nimi dorośli. Wydaje się czasem, że to stawianie oporu jest kwintesencją ich życia. Czterolatki wymyślają swoje własne reguły, tak żeby zawsze wygrać. Wygrana jest dla nich celem nadrzędnym. Potrafią wymyślać niestworzone historie żeby się czymś pochwalić. Nie powinny więc nas dziwić historię o tym jak czterolatek przepłynął ocean, czy tez kierował wozem policyjnym. Z drugiej strony wstydzą się częściej niż wcześniej, szczególnie tam gdzie jest dużo ludzi. Zadają dużo pytań i to bardzo wnikliwych. Wchodzą w dyskusje, używają brzydkich słów, a „kupa” i „dupa” są bohaterami wymyślanych przez nich piosenek i rymów. A ich ulubione zdanie to: „jesteś głupia!” Do tego dochodzi wielka wyobraźnia która im towarzyszy. Kiedy dzieci mają cztery i pół roku nieco uspokajają, dalej bardzo dyskutują, ale dyskusje te są bardziej filozoficzne niż oporowe. Drażnią co prawda dorosłych, ale trudno im odmówić tego, że są imponujące. Dzieci analizują, kalkulują, wnioskują. To również czas intensywnego rozwoju intelektualnego. Wydaje się nieraz, że dzieci „nadrabiają zalęgłości” jakie miały, językowe czy też motoryczne. Mózg czterolatka pracuje bardzo intensywnie.  Czterolatki są uparte, ale ten upór przeradza się w konsekwencje w działaniu i dążenie do swoich celów.

Pięciolatki

Pięciolatki to anioły, czasem wręcz rodzice mówią o nich „za grzeczne”. Są spokojne, zrównoważone, miłe. Rodzina jest dla nich niezwykle ważna i lubią spędzać z nią czas. Potrafią zjednać sobie ludzi swoim sposobem bycia. Są spokojne i lubią to co znane, są dość ostrożne w swoich działaniu. Ich złość jest bardziej uzasadniona, bardzo często wiąże się z poczuciem zawiedzenia i rozczarowania. Ten idealny czas nie trwa jednak długo, pół roku później znów pojawiają się niespodziewane napady złego nastroju.

Sześciolatki

Sześciolatki są głośne, nieustępliwe, dużo dyskutują. Posiadają pełen pakiet cech, które zwykliśmy określać jako „niegrzeczne”.  W jednej sekundzie nas kochają, w drugiej nienawidzą, są pełne sprzeczności i nieustannie zmieniają zdanie. Podejmowanie decyzji jest dla nich dużym wyzwaniem. Rodzic nie jest już centrum świata, bo tym centrum staje się samo dziecko. Wszystko ma kręcić się wokół niego, chcą być najlepsi. Jeśli coś pójdzie dziecku nie tak, to winny jest ktoś inny. Nie przyznają się do błędów. Nie godzą się z krytyką, zawsze zrobią wszystko żeby wygrać. Zdarzają się drobne kradzieże, które wiążą się z chęcią posiadania najwięcej wszystkiego. Są bardzo wrażliwi na krytykę i choć trudno w to uwierzyć obserwując ich zachowanie – bardzo niepewni siebie. Mogą więc upewniać czy są lubiani i kochani? Mają mnóstwo energii, są ciekawi nowych rzeczy i jeśli tylko damy im przestrzeń, to będą czerpać od nas wiedzę.

Obraz Aline Ponce z Pixabay

Na podstawie:
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat- Frances Lillian Ilg
Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat – Brazelton Thomas B.
Próbowałam już wszystkiego – Filliozat Isabelle