Na rynku pojawiają się co raz to nowsze, piękniejsze i bardziej wzruszające książki dla dzieci. Wiele z nich niesie wartość również dla dorosłych, a może nawet szczególnie dla dorosłych? Są pisane prostym językiem, pozwalają zobaczyć rzeczy wielkie oczami dzieci, a tym samym lepiej zrozumieć ich potrzeby, bo niestety wielu z nas zapomniało jak wygląda świat kiedy ma się kilka lat i sięga się głową nie wiele ponad stół.
To co? Gotowi na poznanie książek, które mają szanse zachwycić dzieci i zmienić Wasze podejście do rodzicielstwa?
Gdybym był dorosły. Éva Janikovszky. Wydawnictwo Nasza Księgarnia
To książka, śmieszy mojego syna przez swoje wyliczanki, a mnie potrafi sprowadzić na właściwe tory, kiedy czasem zapętlę się w swoich oczekiwaniach. Dorośli mają cały szereg wskazówek i instrukcji jak powinny zachowywać się dzieci, podczas kiedy dziećmi mają po prostu prawo być dziećmi. Właśnie o tym jest ta książka.
Jak mama została Indianką? Ulf Stark. Wydawnictwo Zakamarki
Recenzją tej książki dla dzieci niech będzie to, że mój dwulatek na żłobkowym balu przebierańców pod jej wpływem chciał być Indianinem. Jeśli chodzi o dorosłych to jest to książka dla wszystkich tych, którzy ciągle są w biegu. Na swojej liście mają prace, pranie, prasowanie, obiad i milion innych rzeczy. Wracam do tej książki zawsze wtedy gdy jedną ręką mieszam zupę, drugą spisuje listę zakupów, a w myślach tworzę swoją listę „to do”.
A królik słuchał. Cori Doerrefld. Wydawnictwo Mamania
Uroczy, mały Taylor chwyci za serce nie jedno dziecko. Dla dorosłych, to piękny poradnik o tym co zrobić kiedy dzieciom jest trudno ze swoimi emocjami. Ta historia to dosłownie kilka zdań, które jednak prostym językiem, bez eksperckiego tonu powiedzą Wam co zrobić kiedy maluch się złości, denerwuje, wścieka.
Kraina nadziei. Kamil Nowak. Wydawnictwo Book Ojciec
To bogato ilustrowana pełna magii opowieść o małej gąsienicy o imieniu Nadzieja. Dzieci zachwyca niesamowitymi przygodami. Dla dorosłych to opowieść o tym, że warto podążać za marzeniami, że nie zawsze „tak jak wszyscy” oznacza najlepiej. Pozwala inaczej spojrzeć na dziecięce fantazje i historie, które wydają nam się niestworzone.
Nie tacy sami. Tosia i Julek (seria). Magdalena Boćko-Mysiorska. Wydawnictwo Dwukropek
Seria tych małych, uroczych książeczek znalazła się tu z nieco innego względu niż pozostałe. Opisane historie są bardzo zwyczajne, ot zwykła codzienność rodziców z małymi dziećmi. Jest jednak pisana językiem bliskości i szacunku do dziecka, a tym samym staje się wspaniałą wskazówką jak komunikować się ze swoją pociechą szanując jej i swoje granice.
Self-Regulation. Opowieści dla dzieci… Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Wydawnictwo Znak
To pełna ciepłych historii książka, która pomaga zrozumieć emocje i ich regulacje zarówno dzieciom jak i rodzicom. Opisuje typowe domowe sytuacje jak awantura z powodu koloru kubka, kłótnia i bójka o zabawkę, nieumiejętność usiedzenia w miejscu, nieśmiałość która nie pozwala się bawić, podłożenie nogi „bez powodu”, szaleństwo w przedszkolnej szatni, awantura przy rodzinnym obiedzie. Krzyk, tupanie nogą, płacz, rzucanie tym co pod ręką. Na stronach tej książki znajdziecie wskazówki, które prostym językiem, bez eksperckiego nadęcia powiedzą Wam jak pomóc dzieciom przywrócić równowagę i na co zwrócić uwagę w przyszłości by uniknąć podobnych sytuacji.
A Wy? Macie swoje dorosłe/dziecięce hity?