Jak budować pewność siebie u dziecka?

Pewność siebie to niezwykle cenna umiejętność. Taka, której podstawy nabywamy w dzieciństwie, a którą później możemy wzmacniać i w piękny sposób pielęgnować w dorosłym życiu. Wielu rodziców zastanawia się, jak wspierać swoje dziecko w budowaniu pewności siebie. Pragną, by stała się ona później jego siłą i by mogło do niej sięgać w momentach zwątpienia, w relacjach z innymi ludźmi czy w sytuacjami w życiu, których będzie doświadczać. Co więc zrobić, żeby maluch miał w sobie więcej odwagi i stał się dorosłym, który jest pewny nie tylko siebie, ale też swoich wyborów? Jak można naturalnie budować pewność siebie u dziecka już od najmłodszych lat?

Artykuł sponsorowany przez Wydawnictwo Sam

Pokazuj swojemu dziecku, że pewnym siebie się BYWA, a nie JEST

Często możemy się spotkać z zero-jedynkowym spojrzeniem na pewność siebie: albo ktoś jest pewny siebie, albo nie. A co, jeśli powiem Ci, że może być jeszcze trzecia możliwość? Nie zawsze przecież jesteśmy pewni siebie, swojej wiedzy, umiejętności, które mamy czy towarzystwa, w którym się znajdujemy. Nie wiemy jeszcze, czy jest to dla nas bezpieczna przestrzeń do wyrażania siebie z odwagą i pewnością.

Pokazuj swojemu dziecku na własnym przykładzie, że będą takie momenty, gdzie czujesz się pewniej i takie, w których nie. Pokazuj, że też czasem popełniasz błędy i że to nic takiego. Tak się przecież uczymy i nabywamy życiową mądrość, by następnym razem podejść do sprawy nieco inaczej. A to, że są takie przestrzenie, w których nie jesteśmy do końca pewni lub czegoś nie wiemy, wcale nie świadczą o nas. Nie czynią nas głupszymi i nie mają sprawiać, żebyśmy się chowali czy unikali bycia z innymi. Z takich sytuacji możemy się ogromnie dużo nauczyć. Najpierw jednak musimy nauczyć się dawać sobie prawo do tego, żeby nie wiedzieć i nie czuć się z tym źle.

Dlatego warto dawać dziecku przekaz i wzmacniać w nim to, że jest tak samo wartościowym człowiekiem, jak każda inna osoba, która wie o wiele więcej od niego czy mówi z większą pewnością siebie. To umiejętność. Tego można się nauczyć. Ważne, byśmy do właśnie takiego myślenia o sobie inspirowali nasze dzieci. Byśmy pokazywali im, co znaczy zdrowa pewność siebie, jak mogą z tej umiejętności korzystać każdego dnia i jak mogą ją wzmacniać.

Zobacz jak pięknie piszą o tym autorzy książki „Siła, odwaga i pewność siebie”, którą miałam przyjemność konsultować merytorycznie.
„Każdy z nas żyje trochę inaczej. I to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi” oraz „Nie jesteśmy wszyscy tacy sami, ale za to wszyscy jesteśmy równi”.

Akceptuj uczucia swojego malucha i jego samego

Pamiętaj, że Twoje dziecko może w swoim życiu przeżywać wiele różnych emocji. Cały czas przecież się ich uczy i poznaje nowe. Stąd często od nas, rodziców, wymaga to ogromnej cierpliwości. Zamiast więc mówić: „chłopcy muszą być odważni” czy „nie przesadzaj”, powiedz: „widzę, że się jesteś zdenerwowany, rozumiem, że to dla Ciebie trudne”. Dbając o emocje dziecka, pokazujesz mu, że one są ważne. Uczysz malucha, że ma do nich prawo i że nie ma czegoś takiego jak dobre czy złe emocje. Dzięki temu dajesz mu nie tylko przestrzeń do przeżywania swoich emocji. Uczysz go też bycia z nimi i czucia się w tym bezpiecznie. A kiedy maluch na co dzień będzie czuł się kochany i akceptowany przez Ciebie taki, jaki jest, zobaczy, że i on może akceptować siebie i czuć się dobrze ze sobą (niezależnie od tego, co mówią inni).

Twoje dziecko powinno słyszeć, że:
– „Nawet małe kroki wymagają odwagi”,
– „Odważny jest ten, kto sobie ufa i próbuje nowych rzeczy”
– „Strach jest czymś zupełnie naturalnym”
– „Niepowodzenia są częścią życia i sprawiają, że człowiek staje się silniejszy”
– „Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, oni [rodzice] są blisko”
– „Nikt nie musi godzić się na wszystko”

Każde z tych zdań, to cytat ze wspomnianej wcześniej książki. Pełna jest ona takich wspierających myśli.

Wykorzystaj zabawę

Świetnym sposobem na budowanie i wzmacnianie pewności siebie u dziecka jest zabawa. W zabawie wszystko jest prostsze, przyjemniejsze i pozbawione presji. Nic nie trzeba, nikt nic nie wymaga i nie ma poczucia, że czegoś musimy się nauczyć. To się dzieje trochę przy okazji. Dlatego zabawa to doskonały moment na pokazywanie dziecku nowych emocji, umiejętności czy postaw, które będą dla niego wartościowe, kiedy dorośnie. Pewność siebie jest jedną z nich. Jak to zrobić? Możecie na przykład pobawić się z maluchem w teatr lub odgrywanie scenek. Zastanów się, w jakich sytuacjach widzisz, że Twoje dziecko traci pewność siebie. Które momenty są dla niego z tego powodu trudne. Dzięki zabawie, która jest sama w sobie neutralna, możesz odtworzyć sytuację z codziennego życia i pokazać maluchowi, że można do niej podejść inaczej i że nic złego się wtedy nie dzieje.

Autorzy „Miej odwagę, siłę i pewność siebie” proponują zrobienie maski zwierzęcia np. tygrysa, czy lwa za pomocą kredek, papierowego talerzyka i gumki. Przebrania prawdziwe, czy wyobrażone potrafią dodać dzieciom mocy w mierzeniu się z wyzwaniami.

Nie wyręczaj swojego malucha

Może zdarza Ci się czasem wyręczyć swoje dziecko? Chcesz mu pomóc, to naturalne! Czasem też może to wynikać z tego, że naprawdę mocno się spieszysz i zwyczaje nie masz przestrzeni na poczekanie, aż maluch sam zrobi to, o co go poprosiłaś. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku budowania pewności siebie to nie pomaga (a wręcz może przeszkadzać).

Oczywiście, jeśli są to pojedyncze sytuacje, to nie miej wyrzutów sumienia i nie karaj się za to. Nie o to w tym przecież chodzi. A dlaczego piszę, że to nie jest dla dziecka takie dobre? Bo kiedy maluch staje w obliczu nowych dla niego sytuacji, często potrzebuje więcej czasu, by się z nimi oswoić. Dla nas, dorosłych, jest to zazwyczaj coś prostego. Zachęcam Cię jednak, żebyś spojrzała na to oczami swojego dziecka i kiedy to możliwe, dała mu czas. Pozwól mu się uczyć w swoim tempie, popełniać błędy i wyciągać własne wnioski. Dzięki temu pokażesz mu, że w niego wierzysz i wzmocnisz tę wiarę w siebie też u niego.

Stwarzaj dla swojego dziecka okazje do osiągania sukcesów

W budowaniu pewności siebie ważne są też te małe kroki. Dlatego warto w codziennym życiu stwarzać dla malucha takie sytuacje i okoliczności, kiedy może osiągnąć swoje nawet małe sukcesy. Takie sytuacje sprawią, że nie tylko będzie budował zaufanie do siebie, ale umacniał się w tym, że potrafi. Ważne, żeby były to takie sytuacje, kiedy wiemy, że maluch jest w stanie sobie z nimi poradzić i nie wystraszymy go nimi jeszcze bardziej. A kiedy maluchowi uda mu się przez to przejść i pojawi się sukces, pamiętaj o tym, by chwalić i doceniać. Wzmacniaj słowami jego wysiłki. To ważne. Dzięki temu jego poczucie spełnienia i dumy wespnie się na wyższy poziom, a te uczucia staną się dla niego o wiele bardziej dostępne i znane. Wzmocni się też jego pewność siebie i zaufanie do tego, co robi.

Pamiętaj też, żeby nie nadawać maluchowi etykiet i nie wzmacniać w nim tego, co negatywne, mówiąc np. „co Ty taka wstydliwa/y?” czy „no nie bądź już taka nieśmiała/y, podejdź”. Z jednego strony może brzmieć jak zachęta, ale dla dziecka będzie to informacja, że już jakieś: nieśmiałe lub wstydliwe. A przecież nie to przy budowaniu pewności siebie chcemy w nim rozwijać i wzmacniać.

Jak widzisz sposobów na budowanie pewności siebie jest wiele (powyżej pokazuję Ci kilka z nich). Możesz wspierać swojego malucha na co dzień i to nie musi być wcale coś dużego czy wymagającego. Zwykła zabawa i odtwarzanie ról może już dać naprawdę dużo. Tak samo towarzyszenie dziecku w jego emocjach i dawanie mu na nie przyzwolenia i przestrzeni, czy akceptowanie go takim, jakie jest (i mówienie mu o tym). Pamiętaj, że nic na siłę. Kiedy widzisz, że to nie jest dobry moment, czy nie ma odpowiednich okoliczności, nie forsuj. Daj maluchowi czas i przestrzeń na gotowość. A jeśli coś Cię zaniepokoi, to pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka. Kiedy poczujesz, że coś jest nie tak, udaj się do specjalisty. Dla bezpieczeństwa zawsze warto to sprawdzić.

Książka, o której wspomniałam tym tekście spodoba się dzieciom nie tylko ze względu na wartościową treść, ale też ciekawe ilustracje i wiele okienek skrywających tajemnice.
Z kodem MAMOLOGIA20 tę i inne książki wydawnictwa Sam kupisz 20% taniej.

Shopping Cart