Kupa może generować wiele różnych emocji. Dziecko, które je wstrzymuje może obawiać się porażki, czuć lęk przed oceną i krytyką dorosłych, strach przed bólem. Czymś co może wesprzeć je w oswojeniu jest wiedza o tym skąd się ona bierze, albo obśmianie je, a w tym pomóc Wam mogą książki.
Jak spośród tysiąca bajeczek wybrać, te właściwe? W czym chowają się pułapki?
Kupa może wywoływać obrzydzenie czy smutek związany z utratą „części samego siebie” podczas defekacji. W oswajaniu tego procesu mogą nas wesprzeć książki, gry i zabawki. Poniżej pokażę Ci kilka sprawdzonych przeze mnie kiążek. Nie zachęcam Cię jednak do kupowania wszystkich i codziennego ich wertowania. Przeczytaj ich opisy i wybierz coś, co prawdopodobnie najlepiej trafi w gust Twojego dziecka. Książkę o kupie warto mieć w domowej biblioteczce i sięgać po nią na takiej samej zasadzie, na jakiej sięgacie po inne książki – na zupełnym luzie!
Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2020
Ta książka ma 176 stron i ta liczba może przerazić! Czyta się ją jednak szybko, bo jest pełna grafik i ilustracji wyglądającym niczym plakaty. Będzie odpowiednia dla dzieci 5+. Kupa w tej książce jest Indianinem z Plemienia Dobrej Strawy, który opowiada nam o swojej podróży przez układ pokarmowy. To zaskakujące połączenie fizjologii, indian, wierzeń, tradycji plemion sprawia, że książkę czyta się jak pasjonującą opowieść, a wiedzę o kupie, układzie pokarmowym i enzymach trawiennych zdobywa się niemal przy okazji. Minus przyznaję za zdanie „siadaj na tronie i ciśnij”, bo wiadomo że nie należy cisnąć, tylko rozluźniać mięśnie.
Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?, Guido Van Genechten, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2023
Dociekliwa myszka odwiedza swoich przyjaciół, zadając im pytanie: „Czy mogę zajrzeć do Twojego nocniczka?”. W ten sposób możemy zobaczyć, jak wygląda kupa króliczka, gołębia, koali, słonia czy żyrafki. Następnie to przyjaciele chcą zajrzeć do nocnika myszki, ale ten jest pusty, bo myszka robi już kupę do dużej toalety.
Kupa. Motoryka Smyka, Benedetta Nigelli, Wydawnictwo Jedność, 2020
Mała kartonowa książka z prostymi ilustracjami, ruchomymi elementami i małą ilością tekstu. Na każdej ze stron znajdziesz zaledwie jedno zdanie. To wszystko sprawia, że książka jest idealna już dla najmłodszych czytelników. Kolejne strony pokazują, jak i gdzie robią kupę poszczególne zwierzęta, a ostatnia pokazuje kupę człowieka i dzieci siedzące na toalecie. Książka opowiada o tym, że kupę robią wszyscy.
Kupa w zoo, Steve Smallman, Wydawnictwo Wilga, 2018
Stach Niewielki uwielbia prowadzone przez siebie zoo, niestety mieszkające w nim zwierzęta robią tak dużo kup, że Stachowi trudno jest nadążyć ze sprzątaniem. Niespodziewanie iguana robi złotą, świecącą kupę, a do zoo przybywa kupiec kup, który płaci Stachowi za ten niezwykły okaz. Ten za zarobione pieniądze kupuje robota sprzątającego i zyskuje kupę czasu! Barwna, luźna książka, bez psychoedukacji. Może wywołać uśmiech młodych czytelników i pokazać, że kupa może być czymś zabawnym. A może kupa Twojego malucha pewnego dnia też będzie świecąca?
Wielki konkurs kup, Guido van Genechten, Adamada, 2017
To niezwykle żartobliwa książka, w której król zwierząt, lew, jest fanem bąków i kup. W związku z tym organizuje wielki konkurs. Poddani chętnie biorą w nim udział, a lew z wielką radością podziwia ich kupy. Imię tego, czyje „dzieło” najbardziej mu się spodoba zostanie wyryte na tablicy zwycięzców. Książka pokazuje dzieciom, że kupa może być fajna. Może zachęcić do jej robienia i podziwiania.
Dokąd płynie moja kupa, Małgorzata Zawilska-Rospędek, Wydawnictwo Dwukropek, 2023
Dlaczego kupa znika w toalecie? Co się z nią później dzieje? To częste zmartwienia dzieci zmagających się z trudnościami z kupą. Z tej książki Twoje dziecko dowie się chyba o każdej możliwości. Domowej oczyszczalni ścieków, latrynie, kanalizacji. Odkryje, co się dzieje z kupą w oczyszczalni mechanicznej, chemicznej, czy biologicznej i że kupy mogą zamienić się w elektrownie! Ta książka to opowieść o tym, że kupa nigdy się nie marnuje. Kiedy Twoja latorośl nie będzie chciała się wypróżnić, możesz ją zachęcić, mówiąc, że musicie wysłać kupę w podróż. Ze względu na ilość tekstu, książkę polecam dzieciom 4+.
Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę, Nicola Davis, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022
To książka, która nie jest opowieścią z fabułą, a raczej encyklopedią kupy. Podobnie jak pozycja opisywana wyżej pokazuje, że wszyscy robią wszyscy, choć mają one różne kształty, kolory i rozmiary. Jest również pełna humoru, ale takiego ze smakiem. Znajdziesz w niej mnóstwo ciekawostek. Czy wiedziałaś, że wieloryb, kiedy zje tonę różowych krewetek, robi różową kupę, która dryfuje po wodzie? Książka ma zabawne ilustracje, ale jednocześnie sporo tekstu, dlatego polecam ją najwcześniej dla wprawionych w czytelnictwie pięciolatków.
Mała książka o kupie, Pernilla Stalfelt, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020
To książka, która budzi wielkie emocje. Większość dorosłych, których znam, czytając ją, płakała z rozpaczy i zniesamaczenia, a większośc dzieci płakała ze śmiechu. Śmiech z kupy, to zdecydowanie to, co chcemy wywoływać u dzieci z trudnościami w tym obszarze. Warto więc rozważyć przeczytanie tej książki. Kolejne strony opowiadają o tym, że każdy człowiek i każde zwierzę musi robić kupę. Pokazuje, jakie kształty i kolory mogą mieć kupy, a wszystko to w klimacie typowego dla 4–5 latków poczucia humoru. Możemy więc zobaczyć tu również dom z kupy, naszyjnik z kupy czy ludzi ochlapanych kupą. To zdecydowanie publikacja, która pomoże zdjąć presję z tego tematu i zupełnie nie będzie się kojarzyć z psychoedukacją.
Trefliki i dobre nawyki w toalecie, Martyna Jelonek, Wydawnictwo Trefl, 2022
Z tej książki Twoje dziecko dowie się, że każdy uczy się korzystać z nocnika, czy toalety w innym czasie, w czym majki są lepsze od pampersów, czym jest zaparcie. Pozna sposoby na ułatwienie kupie wyjścia z brzucha i sprawienie, by była miękka, a jej robienie przychodziło z łatwością. Bohaterowie książki przedstawią mu też prawidłową pozycję toaletową. Ta książka to takie toaletowe ABC przedstawione przy okazji ciekawej fabuły, Możecie być w niej pewni każdego słowa, ponieważ była konsultowana przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz psycholożkę (w mojej skromnej osobie :)).
Bądź uważna, by książki w tematach toaletowych nie zdominowały Waszej codzienności. Nieustanne proponowanie ich dziecku może wywołać niepotrzebną presję. Niech jedna, dwie książeczki w tym temacie będą dostępne w Waszym domu zaraz obok innych, tak by dziecko mogło decydować, po co chce sięgnąć danego dnia.
A jeśli szukasz lektury dla siebie, chcesz wiedzieć jak najlepiej przeprowadzić dziecko przez proces odpieluchowania, skorzystaj z moich ebooków.