Idealna różnica wieku między rodzeństwem

Rodzeństwo. O ile nie zdecydowaliście się na jedno dziecko, o ile los Was nie zaskoczy, to przychodzi taki czas, w którym zastanawiacie się kiedy powinniście zdecydować się na drugie dziecko.
Idealna różnica wieku? Zapewne spodziewacie się, że powiem „to zależy”, albo że nie ma idealnej różnicy
i wszystko ma swoje plusy i minusy.  Idealna różnica wieku rzeczywiście nie istnieje, ale powiem Wam jaka jest dobra. Bo taka jest i ma swoją konkretną cyfre
.

Przynajmniej teoretycznie i zaraz Wam tą cyfrę podam, ale zacznijmy od początku.

Każdy medal ma dwie strony

To jasne jak słońce i dwa plus dwa. Każdy medal ma dwie strony, każdy kij ma dwa końce. Nie będę Wam wymienić zalet
i wad małej i dużej różnicy wieku między rodzeństwem. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to szybkie wyjście z pieluch kontra czas na zregenerowanie się, ale większość z nas w kilka chwil wymieni całą listę plusów i minusów każdego rozwiązania.

Idealna różnica wieku

Idealna nie istnieje, macie rację, a to dlatego, że trudno zdefiniować słowo „idealna”.
Poszukajmy więc dobrego. WHO mówi, żeby rozpocząć starania o kolejne dziecko, kiedy starsze ma co najmniej dwa lata, argumentując to zdrowiem mamy i dziecka.

A z psychologicznego punktu widzenia?

Kojarzycie słynny „bunt dwulatka”? O tym czy to bunt, czy nie bunt pogadamy pewnie za jakiś czas, kiedy zetknę się z tym
na własnej skórze. Na razie jednak oprzyjmy się na naukowych faktach.  Między 16, a 23 miesiącem życia, dzieci nabywają świadomości odrębności od mamy, cieszą się tym i dziwią jednocześnie. Chwile później czyli między 24, a 36 miesiącem życia dziecko odkrywa słowa ja, moje, sam. Krótko mówiąc około 2-3 roku życia dziecko odkrywa siebie. Możemy więc uznać, że skoro odkryło siebie, to jest gotowe na poznanie kogoś innego – rodzeństwa.

I nie chodzi o to, że wcześniej to się nie uda. Uda, ale młodszemu dziecku dużo trudniej będzie zrozumieć co się dzieje
i dlaczego tak jest. Starsze owszem, zbuntuje się ale przynajmniej będzie wiedziało przeciwko czemu się złości. Pamiętajmy, że myśląc o pojawieniu się dziecka powinniśmy brać pod uwagę nie datę jego przyjścia na świat, zmiany pojawiają się przecież już kiedy jesteśmy w ciąży. Mama nagle znika do lekarza, źle się czuje, śpi, ma mdłości, nie ma siły podnosić.

A więc kiedy pora na kolejne dziecko?

Rodzicielstwo to sprawa indywidualna i każdy z nas samodzielnie musi sobie zrobić kalkulacje, co jest dla niego najlepsze, albo po prostu zdać się na los. Idealna różnica wieku między dziećmi, to ta w której odnajdą się rodzice. To ta, w której rodzice będą umieli pogodzić wszystko tak, by nie odbierać niczego starszemu dziecku, zapewnić obojgu taką samą opiekę, taką same dawkę miłości, tyle samo czasu z mamą, z tatą i z obojgiem na raz. Najważniejsza jest jednak więź emocjonalna, a tą można zbudować przy każdej różnicy wieku. Jeżeli rodzinny dom przepełniony jest miłością, troską, szacunkiem to został nam tylko krok do dobrych relacji.

Na podstawie:

Oleś P. (2003). Wprowadzenie do psychologii osobowości. Waszawa: WN Scholar
Bee H. (2004). Psychologia rozwoju człowieka. Poznań: Zysk i spółka
http://www.who.int/maternal_child_adolescent/documents/birth_spacing05/en/

Shopping Cart