w jakim wieku odpieluchować dziecko

Jak odpieluchować dziecko?

Temat odpieluchowania jest niezwykle ważny. Wielu rodziców w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się, jak odpieluchować dziecko. To pierwsza aktywna nauka w życiu dziecka. To z czym przyszło mu się mierzyć wcześniej (kiedy uczyło się siadać, chodzić, mówić, jeść) działo się niejako samo. Teraz dziecko potrzebuje jeszcze więcej naszego wsparcia. Samo musi się z tym zmierzyć, być gotowe i świadome, ale to my musimy dać mu możliwości, które będą sprzyjać tej ogromnej zmianie.

Jak odpieluchować dziecko?

Pierwszym etapem tej nowej przygody jest wyczekanie momentu gotowości. Wszystkie dzieci rozwijają się nieco inaczej, normy rozwoje nie są sztywne, mają dosyć szerokie granice. Tym samym jedne dzieci wykazują gotowość do odpieluchowania szybciej, inne później.

To my rodzice musimy być czujni na oznaki gotowości do tego nowego etapu.

Jak odpieluchować dziecko - oznaki gotowości

Przeczytaj też: Najlepsze bajki o odpieluchowaniu

Żaden z badaczy nie określił ile z oznak gotowości musi spełniać dziecko i które z nich są najważniejsze. Umówmy się, tego o odkładaniu rzeczy na miejsce nie spełnia nawet mój mąż. Myślę, że warto się tu zdać na własną intuicję, samemu odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy mój maluch jest już przygotowany na taką zmianę?”.

W jakim wieku rozpocząć odpieluchowanie?

Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych mówi, by zacząć wtedy, kiedy rodzic i dziecko są gotowi. Zwykle jest to między 18 a 30 miesiącem życia. Amerykańska Akademia Pediatryczna proponuje zacząć, gdy dziecko prezentuje oznaki gotowości, około drugiego roku życia. Jedyne w czym zgadzają się wszyscy eksperci to fakt, że dziecko w momencie rozpoczęcia odpieluchowania musi być zdrowe, zainteresowane tematem. Nie powinno w jego życiu dziać się nic nowego (rozwód rodziców, pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka). Jeśli podejmiemy próbę bez współpracy z maluchem, prawdopodobnie zamiast sukcesu będziemy mieć kupę(!) zmarnowanego czasu.

Jak widzicie nie ustalono jednego, magicznego i najlepszego momentu na odpieluchowanie. To Wy jesteście ekspertami od Waszych dzieci i tylko Wy możecie podjąć decyzję o tym, kiedy rozpocząć ten proces.

odpieluchowanie