poczucie pewności siebie u dzieci

Zabawy wspierające poczucie pewności siebie u dzieci.

Większość z nas słyszała i czuje intuicyjnie, że warto wspierać poczucie własnej wartości dziecka. Chcemy, by dzieci próbowały nowych rzeczy, szły odważnie przez świat, szukamy sposobów by dodać dzieciom śmiałości. Na każdą z tych rzeczy wpływa poczucie pewności siebie u dzieci.

Poczucie pewności siebie u dzieci

Kto nie chciałby, aby jego dziecko myślało o sobie „jestem w porządku taka jaka jestem? To w jaki sposób myślimy o sobie samych wpływa zarówno na to, jak traktujemy siebie, ale też w jaki sposób wchodzimy w relacje z innymi.  Zależy od niego to, czy jesteśmy szczerzy z innymi, czy udajemy kogoś kim nie jesteśmy, czy potrafimy prosić innych o pomoc, stawiać granice, odmawiać, wyrażać emocje, ale też szanować innych.

Poczucie wartości nie jest czymś co możemy naszym dzieciom po prostu ofiarować, a raczej rzecz, którą wzmacniamy na co dzień. Petra Krantz Lindgren w swojej książce „Mów, słuchaj i zrozum” porównuje je do ziarenka, które my jako dorośli możemy pielęgnować lub nie, bardzo lubię tę metaforę.

Zabawa lekiem na całe zło?

Wiemy, że zabawa jest ważnym aspektem dziecięcego rozwoju. Warto wykorzystać ją również do budowania pewności siebie u dzieci, to absolutnie nie zastąpi tego co warto robić na co dzień, ale może być ważnym dodatkiem. Przede wszystkim warto zadbać o czas na swobodną zabawę, taką w której to dziecko może decydować i ustalać własne zasady. Chciałabym jednak zaproponować Wam również kilka innych aktywności.

Moja historia

Wspólnie stwórzcie książeczkę, która pokaże dziecku jego historię, ważne momenty i osiągnięcia. Na poszczególnych stronach możecie wkleić zdjęcie dziecka. Wspomnieć chwilę kiedy dziecko zaczęło siadać, czy chodzić pokazując tym samym, że dziś potrafi już rzeczy, które wcześniej mu nie wychodziły.  Zapisać rzeczy, z których dziecko jest dumne, poprosić przyjaciół czy dziadków o wpisanie co cenią w dziecku. Niech dziecko zapisze lub narysuje rzeczy, które lubi i za którymi nie przepada.

Zrób to!

Zbudujcie, skonstruujcie lub upieczcie coś razem! Zróbcie coś, czego tworzenie będzie znakomitą zabawą, ale też czego efektem będzie „coś” . Karmnik dla ptaków, ciasteczka, obraz na ścianie. Dzięki temu dziecko zobaczy wynik swoich działań, a sam proces tworzenia da mu poczucie sprawczości.

Tor przeszkód

Przygotuj tor przeszkód, bezpieczny, ale niezbyt łatwy. Zawiąż dziecku oczy i poproś o jego przejście. Zwróć uwagę nie tylko na dojście do mety, ale również potknięcia. Opowiedz o nich dziecku jako o okazji do nauki, dzięki nim wyciągamy wnioski i uczymy się.

Spacer

Naszykuj buty różnych domowników i poproś dziecko, by przeszło w nich wyznaczoną trasę. Porozmawiajcie o tym, w których czuło się najlepiej, najwygodniej, w których pokonało trasę najszybciej. Na co dzień jest tak samo! Potrafimy zrobić wiele rzeczy kiedy tylko sytuacja nam sprzyja. Być może trudno nam na przedszkolnym przedstawieniu, ale jesteśmy mistrzem w opowiadaniu żartów przy rodzinnym stole. To jest w porządku.

Przeczytaj też: Słowa, które warto mówić swojemu dziecku

Siłacz

Wyobraźcie sobie, że jesteście wieeeelkimi siłaczami. Potraficie podnieść wszystko! Tupcie nogami, uderzajcie w klatkę piersiową, naprężcie mięśnie. Bawcie się głosem! Śpiewajcie, krzyczcie.
Kontakt z własnym ciałem jest niezwykle ważny!

Bawcie się dobrze!

Shopping Cart