Self Reg – jak odczarować „niegrzeczne” dzieci?

Mamy nad głową szefa, który patrzy nam na ręce, piętrzące się pranie w domu, rachunki do zapłacenia, dziecko do zabawienia, męża, który znów zapomniał głowy. To naturalne, że emocje czasem biorą górę i wybuchamy. Ale dzieci? O dzieciach zwykliśmy mówić, że są „niegrzeczne”. No bo jakie one mogą mieć powody do stresu?  Odpowiadam – ogromne! I w przeciwieństwie do nas nie potrafią ich nazwać, a już zupełnie nie znają sposobu by sobie z nimi poradzić. Z pomocą przychodzi samoregulacja.

Samoregulacja to kwintesencja Self-Reg czyli metody wychowawczej opracowanej przez Stuarta Shankera, metody która uczy jak rozpoznawać stresory i jak je eliminować. Namawia do zadawania pytań, słuchania. Uczy reagować na dziecięce „złe” zachowanie tak by pomóc dziecku się uspokoić, bo tylko spokojna głowa pracuje dobrze. Stres sprawia, że kurczą się mięśnie ucha środkowego, co rodzice odbierają jako „nie słyszy co do niego mówię”, wyłącza się kora nowa, co dla rodzica oznacza „nic do niego nie dociera”. Self-Reg proponuje by powody tych stresorów wyłapywać tak, by w porę je łagodzić.  To trudne dla dorosłego, a co dopiero dla dzieci. Jak więc ich tego nauczyć?

Jak nauczyć dzieci samoregulacji?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”. To 128 stron wiedzy napisanej niezwykle przystępnym językiem. Książka składa się z 7 rozdziałów, a każdy z nich to ilustrowana opowieść dla dzieci i cześć teoretyczna skierowana do rodzica. Historie dla dzieci, mówią o dwóch bohaterach Lence i Kubie. Dzieciach, jakie doskonale znamy. Lenka jest głośna, wszędzie jej pełno, a jej emocje są widoczne jak na dłoni. Kuba jest wrażliwy, nie lubi gdy wokół niego jest dużo ludzi, nie lubi nadmiarów bodźców.  Historie są naprawdę z życia wzięte! Każde dziecko i każdy rodzic doskonale się w nich odnajdzie – awantura z powodu koloru kubka, kłótnia i bójka o zabawkę, nieumiejętność usiedzenia w miejscu, nieśmiałość która niepozwana się bawić, podłożenie nogi „bez powodu”, szaleństwo w przedszkolnej szatni,  awantura przy rodzinnym obiedzie. Krzyk, tupanie nogą, płacz, rzucanie tym co pod ręką. Znacie to? Jestem pewna, że tak. Rodzice Kuby i Lenki sprawiają, że ich dzieci szybko się uspokajają, wyciszają, starają się naprawić błędy. Czary mary? Nie. To Self-Reg. Każda historyjka kończy się pigułką wiedzy dla rodziców, która pomaga zrozumieć co się stało, z czego wynika dane zachowanie, jak przywrócić równowagę i na co zwrócić uwagę w przyszłości by uniknąć podobnych sytuacji. Książka podsuwa gotowe reakcje rodziców, za zachowania „niegrzecznych” dzieci.

Książka, którą powinno mieć każde dziecko!

Powiem szczerze. Dawno nie zachwyciła mnie tak żadna publikacja, a książki o psychologii dzieci czytam namiętnie. Książka jest dedykowana dzieciom od 4 do 8 roku życia i każdemu rodzicowi. Książka, która otwiera oczy, podsuwa gotowe rozwiązania. Pomaga dbać o dziecięce emocje, uczy budowania pełnych empatii i zrozumienia związki. A czy nie tego, pragniemy dla naszych dzieci? Piękne ilustracje, którymi oprawiona jest książka, to miły dodatek dla oka, szczególnie dziecięcego.
Przetestowałam na „moich” dzieciach- były zachwycone niemniej niż ja.

[Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Wydawnictwo Znak]

Shopping Cart