Jak wybrać buty na zimę dla dziecka

Jak wybrać buty na zimę dla dziecka

Kolejny dzień przeglądasz strony internetowe sklepów obuwniczych w poszukiwaniu zimowych butów dla swojego dziecka? Znowu chodzisz między alejkami z butami i sama nie wiesz, co wybrać i jak znaleźć tę idealną parę obuwia na zimę? Pociesze Cię – też mam ten problem. Dopiero gdy zostałam mamą, zdałam sobie sprawę, jak trudno jest znaleźć buty, które będą pasować na stopy naszego dziecka i które będą spełniać pewne wymagania, o których mówią fizjoterapeuci i ortopedzi. Czym zatem kierować się, wybierając buty zimowe dla dziecka? Jakie cechy powinno spełniać idealne obuwie na zimę? Zapraszam do lektury 🙂

Od czego zacząć?

Zakup butów zimowych zacznij od zmierzenia długości stóp dziecka. Najlepiej jest to zrobić wieczorem. Stopa w ciągu dnia nieznacznie zmienia swoją długość, zatem pomiar wieczorny będzie najbardziej optymalny. Pamiętaj, że stopy mierzymy dziecku na stojąco. Możesz wybrać jeden z dwóch sposobów.

  1. Przygotuj kartkę. Postaw na niej dziecko i odrysuj kształt jego stóp. Następnie zmierz odległość między najbardziej wystającymi punktami, czyli od pierwszego lub drugiego palca stopy do zewnętrznej krawędzi pięty. Zmierz obie stopy.
  2. Przygotuj kartkę. Połóż ją pod ścianą. Dziecko postaw na kartce tak, aby jego pięty dotykały ściany. Odrysuj stopy dziecka i zmierz obrys zgodnie ze wskazówkami wyżej.

Pomiary mogą być różne. Tak się zdarza. Wybierz większy wymiar i nim się kieruj.

W sklepach obuwniczych dostępne są również miarki do mierzenia długości stóp. Oczywiście możesz z nich korzystać. Nie ważne, jaki sposób wybierzesz, ważne, by dziecko było w pozycji stojącej. Nie wchodzi w grę mierzenie w powietrzu czy na śpiocha. Dziecko musi stać równo na obu stopach i mieć wyprostowane kolana. Powodzenia!

Okej, stopy zmierzone, co dalej?

Czas na zakupy. O ile jestem fanką zakupów online, to w przypadku kupna butów, ten sposób może totalnie się nie sprawdzić. No bo jak tu tego buta przetestować? Przygotowałam dla Ciebie grafikę, która zawiera najważniejsze cechy dobrych butów zimowych. Możesz ją wydrukować i zabrać ze sobą na zakupy. Możesz też odhaczać poszczególne cechy, oceniając but, który wybrałaś podczas zakupów online.

Teraz pokrótce omówmy sobie poszczególne aspekty.

  1. Zginanie się w przedniej ⅓

Dlaczego akurat tam? Odległość ta odpowiada zgięciu w stawach śródstopno-paliczkowych, do którego dochodzi podczas chodu. Jak ocenić, czy but zgina się w odpowiednim miejscu? Chwyć go całą ręką za zapiętek i poprzez nacisk przodostopia o podłoże spróbuj go zgiąć. Staraj się nie zginać buta w powietrzu. Obuwie może inaczej poddawać się oporowi w różnych częściach podeszwy. Stabilne i twarde podłoże jest najlepszym sposobem na ocenę tego, czy but zgina się tam, gdzie powinien.

  1. Elastyczność

Wykonaj prosty test. Spróbuj wyżymać but tak, jakbyś chciała wyciskać wodę z mokregoręcznika. Skręć go w przeciwnych kierunkach po przekątnej. Musi poddawać się Twojemu ruchowi.

  1. Miękka cholewka/kołnierz

Buty jesienne oraz zimowe z założenia mają wyższą cholewkę, tj. powyżej kostki bocznej. Pamiętaj, że cholewka zawsze musi być miękka i przylegać do podudzia dziecka. Jeśli jest sztywna, będzie nadmiernie stabilizować nogę, uniemożliwiając ruch zgięcia w stawach skokowych, który naturalnie występuje podczas chodu.

  1. Sztywniejszy zapiętek

Sztywniejszy, czyli poddający się naciskowi. Sprawi to, że guz piętowy oraz achilles będą na swoim miejscu. Zapiętek nie może być sztywny. Musi poddawać się Twojemu oporowi mniej, niż gdy testujesz przodostopie.

  1. Lekki

Każdy but, czy to sandał, czy śniegowiec, musi być lekki. Zauważysz, jeśli but, który wybrałaś, będzie zbyt ciężki. Wtedy chód dziecka zdecydowanie ulegnie zmianie.

  1. Szerszy z przodu

Paluszki dziecka muszą leżeć swobodnie w bucie. Nie mogą być uciskane jak w szpilkach czy wąskich butach sportowych. Stopa w fazie wybicia rozszerza się. Na ten ruch potrzebny jest zapas. Im bardziej elastyczny jest but, tym szersze musi być przodostopie.

  1. Odpowiednia długość

Stopa podczas chodu przesuwa się w przód. Zimą skarpetki, jakie zakładamy, często są też grubsze. Na to wszystko musi się znaleźć miejscew bucie. Plus oczywiście miejsce na wzrost stopy na długość. Staraj się, by wkładka byłanie dłuższa niż 1 cm, ale też nie krótsza niż 0,5 cm.

  1. Wkładka w środku powinna być płaska.

Zajrzyj do środka buta i zobacz, czy po wewnętrznej stronie jest małe wzniesienie. Jeśli zauważyłaś coś takiego,to najprawdopodobniej jest to wkładka profilowana lub anatomiczna. Zdrowe dziecko ich nie potrzebuje. Płaska wkładka jest najlepszym wyboremdla zdrowo rozwijającej się stopy.

  1. Podeszwa płaska bez obcasa dodatniego

Tył podeszwy nie może wystawać poza szerokość cholewki. Ważnym aspektem jest warstwa antypoślizgowa dla zapewnienia bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że im grubsza jest ta warstwa, tym but robi się mniej elastyczny. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę również podeszwę oraz bieżnik.

  1. Nowy

Proponowanie dziecku butów po rodzeństwie czy kuzynostwie nie jest dobrym pomysłem. Każdy z nas ma swój specyficzny sposób chodu. Materiał podeszwy lubi się ścierać. To wszystko będzie wpływało na chód kolejnych użytkowników.

  1. Ciepły, wodoodporny, oddychający

Tutaj sprawdzą się jak najbardziej naturalne materiały, np. wełna w środku, skóra naturalna na zewnątrz lub dodatek specjalistycznych membran, np. Gore-Tex, które gwarantują butom wiatroszczelność, wodoodporność oraz oddychalność. Pamiętaj, że jeśli but jest wyposażonyw specjalistyczne membrany, to producenci często piszą, żeby nie zakładać grubszych skarpet, bo wtedy zamiast ciepłych stóp możemy wyciągnąć z butów przepocone nogi i skarpety.

Idealny but zimowy wybrany. Czas na kolejny krok!

Sprawdź, jak dziecko chodzi w butach oraz czy je akceptuje. Każdy but, czy to będzie zimowy trzewik czy letni sandałek, przede wszystkim nie powinien dziecku przeszkadzać. Co to znaczy? To znaczy, że w żaden rażący sposób nie może zmieniać chodu dziecka. Dziecko nie powinno nagle potykać się o własne nogi, haczyć stopą o stopę, szurać butami o podłoże. Maluch również musi akceptować swoje nowe buty. Niech to będzie wyznacznik tego, że obuwie zostało dobrze dobrane.

Jak widzisz, jest wiele cech, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając buty zimowe. Nie martw się. Pierwsze razy i pierwsze wybory butów zimowych zawsze są trudne. Z każdym sezonem dojdziesz do wprawy i rzucając okiem będziesz potrafiła część modeli odrzucić. Pamiętaj, że powyższe zalecenia dotyczą dzieci zdrowych, bez trudności rozwojowych w obrębie aparatu ruchu. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na rehabilitację z uwagi na pewne nieprawidłowości rozwojowe, decyzję dotyczącą wyboru butów i jego cech skonsultuj z Waszym fizjoterapeutą. Trzymam kciuki za trafne wybory!

asymetria niemowlęca - Kasia Piaskowska

Autorka artykułu: Katarzyna Piaskowska – fizjoterapeutka dziecięca

Nazywam się Katarzyna Piaskowska i jestem fizjoterapeutką dziecięcą. Staram się przekładać fizjoterapeutyczno-rozwojowe zagadki na prosty język. Jestem terapeutką koncepcji NDT Bobath, integracji sensorycznej, manipulacji powięziowych wg Stecco. Aktualnie w trakcie szkolenia z terapii metodą Vojty. Swoją wiedzę opieram o odbyte przeze mnie specjalistyczne szkolenia jak również 10 letnie doświadczenie w pracy w gabinecie. W sieci tworzę swoją przestrzeń dla przyszłych i obecnych rodziców: www.hejhoodzieciach.com Jestem mamą, żoną oraz pasjonatką żywienia i naturoterapii.

Shopping Cart