Zabawa na tłusty czwartek! Układanki lewopółkulowe do pobrania

Dzieci kochają gry i zabawy. Grzechem jest nie wykorzystanie tego do edukacji i wspierania rozwoju. Dziś mam dla Was bezpłatną układankę, która wspiera logiczne myślenie, rozwój mowy, pisanie, liczenie, ciche czytanie i wiele innych. Wszystko za co odpowiada lewa półkula. Coś w co mogą się bawić już dwulatki, a będzie nadal atrakcyjne dla 6latków.

Pamiętacie jeszcze z biologii, że nasz mózg to dwie półkule? Prawa odpowiada za kreatywność, zdolności artystyczne, myślenie przestrzenne. To ona w dzisiejszych czasach często dominuje u dzieci, bo jest stymulowana za pomocą elektroniki. O lewą, mającą wpływ na mowę, intelekt, pisanie i czytanie musimy zadbać bardziej.

Pobierzcie zestaw kolorowych pączków, wydrukujcie i bawcie się!  
W zestawie znajdziecie pomysły na zabawy, puste plansze do układania oraz wzory.


Poniżej znajdziecie propozycje ich wykorzystania, o różnym stopniu trudności.

Segregacja

Przygotuj kilka miseczek i pozwól dziecku podzielić pączki kolorami.

Sekwencje

Ułóż pączki w określonej kolejności i poproś dziecko, by ułożyło tak samo.
Jako kolejny poziom trudności ułóż pączki w określonej kolejności i zapytaj dziecko co powinno być następne.

Układanki

Pokaż dziecku jeden z szablonów oraz pustą planszę. Zadaniem dziecka jest ułożenie pączków według wzoru. Przygotowałam dla Was 4 oraz 9 elementową układankę.
Kolejnym stopniem trudności może być ułożenie wzoru z pamięci. Należy pilnować aby dziecko zawsze układało od lewej do prawej zaczynając od górnego rzędu.

Propozycje wykorzystania pączków jako gier:

Loteryjka

Każdy z graczy otrzymuje jedną planszę. Wycięte pączki leżą obrazkiem do dołu. Gracze kolejno odsłaniają jeden obrazek i kładą na swojej planszy jeśli znajduje się na niej taki sam pączek.

Memory

Obrazki kładziemy ilustracją do dołu. Gracze kolejno odsłaniają dwa obrazki. Jeśli te są takie same, zabierają je zdobywając tym samym punkt. Jeśli obrazki są różne, odkładają je.

Bawcie się dobrze!
Edukacyjnego tłustego czwartku.