Magiczna moc dotyku – dlaczego musisz przytulać swoje dziecko?

Nie od dziś wiadomo, że gesty wyrażają więcej niż 1000 słów. Mój mąż do dziś wypomina mi jak jako nastolatka miażdżyłam mu dłoń na każdym strasznym filmie, mój tata nie raz miał mokry rękaw od moich łez, a przytulas od mamy łagodził każdy ból. Dotyk ma magiczną moc i nie ma co tego ukrywać.

Przez 9 miesięcy nasze dziecko było tak blisko nas jak nikt inny. Ze wszystkich zmysłów najlepiej rozwijał się dotyk. Nasze maleństwo co i rusz ciągnęło nas za pępowinę, a ssanie kciuka było jego pierwszą zabawą. Po przyjściu na świat, nie widzi nas wyraźnie, słuch i węch dopiero się kształtują, ale dotyk daje mu największe poczucie bezpieczeństwa.

Przytulaj swoje dziecko, bo to dobry start w przyszłość

Bowlby czyli autor psychologii więzi uznał potrzebę bliskości, zarówno tej psychicznej jak i fizycznej za podstawową. Tak samo jak zaspokajamy głód naszego dziecka, tak samo jak staramy się zapewnić mu komfortowy sen, tak samo nie powinniśmy żałować dziecku dotyku. Szczególnie, że kluczowe są tu pierwsze trzy lata życia. Dzieci, u których nie wykształci się bezpieczny styl przywiązania nie będą chciały poznawać świata. Jeżeli natomiast dostarczymy mu taką dawkę bliskości jakiej potrzebuje, mamy spore szanse na wychowanie człowieka pewnego siebie, z poczuciem własnej wartości, który będzie chciał i będzie potrafił dążyć do swoich celów. Pamiętajmy, że dzieci uczą się najlepiej poprzez doświadczanie, więc przytulanie tego małego człowieka sprawi, że będzie ono pełnym czułości dorosłym i potrzyma Was za Waszą pomarszczoną rękę, kiedy już innych obok Was zabraknie.

Przytulaj swoje dziecko, bo tak każe natura

Etnolodzy są zgodni, ze ludzie należą do grupy noszeniaków. Rodzimy się bez zdolności poruszania, nie potrafimy więc nadążyć za naszym „stadem”, dlatego aby przetrwać chcemy być noszeni przez tych większych i silniejszych. Okej, świat poszedł do przodu, pozostawienie dzieci w łóżeczkach nie skazuje ich na pożarcie przez dzikie zwierzęta, ale genetycznie nadal mamy te same lęki, które najlepiej zostają ukojone w ramionach bliskich osób.

Przytulaj swoje dziecko dla zdrowia

Kojarzycie hormon zwany oksytocyną? Jeżeli byłyście w ciąży na pewno sporo się o niej nasłuchałyście! Uwalnia się ona podczas porodu, ale także podczas przytulania czy czułych spojrzeń. A oksytocyna to samo dobro! Ma działanie uspokajające, to najlepszy lek antystresowy, wzmaga też ufność i zdolność do współpracy. Noszenie, bujanie, kołysanie stymuluje układ równowagi i zwiększa świadomość ciała.

Co raz więcej rodziców chce, by dzieci były samodzielne niemalże od dnia narodzin. Uwierzcie jednak, że to Wasza bliskość, również ta fizyczna da dzieciom taką moc, by pewnego dnia same stwierdziły, że chcą poznać świat.
A wtedy, to Wy będziecie się prosić o szybkiego buziaka chociaż w biegu!