Jak zapobiec samobójstwom dzieci?

W 2018 policja odnotowała 26 samobójstw dzieci do 12 roku życia, 746 wśród osób 12-18 lat. NFZ mówi, że w Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży. Nie wiemy ile się nie leczy, choć powinno. Polska jest drugim krajem, pod względem zakończonych śmiercią prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat. Brzmi strasznie, prawda?

Dlaczego? Najczęstsze przyczyny to przemoc, a także cyberprzemoc. Zaburzenia odżywiania, traumy, molestowanie, konflikty, złamane serca, brak akceptacji. Niezrozumienie.  Myślisz, że ten problem nie dotyczy Ciebie i Twojego dziecka? Też mam taką nadzieję. Wiem jednak, że w ten sposób myśli większość rodziców, podczas gdy w pokoju obok ich dziecko szuka sposobu na popełnienie samobójstwa. Czy możemy coś zrobić by pomóc?

Słuchać.

W zasadzie mogłabym zamknąć ten artykuł w tym jednym słowie. Codziennie obserwuje jak dorosłym brakuje czasu na słuchanie. Nie teraz, zaraz, które nigdy nie następuje. A kiedy obok tego pośpiechu wkrada się brak empatii, nie jest dobrze.

Dzieci wiedzą o życiu tyle ile usłyszą. I jeśli nie słyszą tego, że mogą na nas liczyć, że zawsze pomożemy znaleźć im rozwiązanie, to często się tego nie domyślą. A czasem przyjdą, poproszą, ale nie dostaną adekwatnej pomocy. To relacja jest najlepszą zbroją,

Jak wychować zdrowe psychiczne dziecko?

Komunikuj granice.
Jasne, adekwatne do wieku i sytuacji granice pozwalają funkcjonować w świecie społecznym i ocenić co jest dla nas dobra, a co nie, rozpoznawać zagrożenia.

Unikaj kar i nagród.
W przypadku prawidłowo rozwijających się dzieci wystarczają naturalne i logiczne konsekwencje. Kary, powstrzymują działania ze strachu, budzą lęk. Jestem pewna, że nie trzeba mieć magistra z psychologii by wiedzieć, ze relacja oparta na lęku, nie jest dobrą relacją.

Pozwól poznawać świat
Dzieci uczą się przez doświadczanie. Nadmierna liczba zakazów, zbytnia kontrola może nie tylko hamować rozwój, ale też być źródłem zaburzeń lękowych.

Poświęcaj dziecku czas
To czas jest kluczowy w budowaniu relacji. Nie pieniądze, atrakcje, gadżety. To też cenna lekcja dla dzieci, o tym co jest ważne. I zapobiega poczuciu  bycia bezwartościowym, kiedy dziecko coś straci. Codziennie spędzajmy z dzieckiem czas. Chociaż chwila, bez zerkania w telefon, mieszania zupy w garnku to sygnał dla dziecka, że tak będzie zawsze, że może na swojego rodzica liczyć.

Buduj mądre relacje
Pokazuj miłość, wspieraj, ucz prosić o pomoc, mówić o swoich potrzebach. Dawaj przykład swoim zachowaniem, słuchaj.

Zadbaj o siebie
Z pustego i Salamon nie naleje. Zmartwienia, trudności, problemy rodziców wpływają na zachowania i emocje dzieci. Dlatego uporządkuj swoje sprawy.

Proś o pomoc
Jeśli widzisz, że z Tobą lub Twoim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, nie bój się iść po pomoc do specjalisty. 

Artykuł ani trochę nie wyczerpuje tematu. Opisanie każdego czynnika, wspierającego rozwój psychiczny dzieci to temat na obszerną książkę, całkiem sporo na temat znajdziecie TU.

Bądźcie po prostu czujni.

Źródła:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0018/67212/59-01_032-036.pdf
http://www.psychoterapiaptp.pl/uploads/PT2008n2s15Kolodziejek.pdf
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:N0cYf5y-JhwJ:https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/d