Ratunku! Moje dziecko boi się lekarza. Wirtualna ręka do góry, kto chociaż raz na samą myśl o pójściu do lekarza z maluchem pomyślał: “no teraz to będzie się działo…”. Bo o ile dla nas, dorosłych, taka wizyta to coś, co znamy i nawet jeśli się boimy to mamy świadomość, dlaczego tam idziemy, o tyle u dziecka wygląda to zupełnie inaczej. Maluch nie do końca wie, o co chodzi, dlaczego musi iść, po co tam idzie i może to być dla niego mocno stresujące wydarzenie, które dodatkowo budzi lęki, o których często nawet my rodzice nie mamy pojęcia.
Co więc robić, kiedy dziecko boi się lekarza? Co zrobić, żeby ta wizyta była i dla malucha i dla nas samych mniej straszna? Jak wspierać? Co robić? Co mówić? Przygotowałam dziś dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc nie tylko przygotować się do takiej wizyty, ale podpowiedzą też, co robić na co dzień i już w lekarskim gabinecie.
1. Rozłóż strach na czynniki pierwsze.
Na początek określ, czego konkretnie maluch się boi. Boi się lekarza? Bólu? Nowego miejsca, w którym wcześniej nie był? Przekroczenia jego granic przez kogoś, kogo nie zna? A może ma nie najlepsze doświadczenia z wcześniejszego etapu i spotkania z lekarzem przywołują nieprzyjemne wspomnienia? Sama świadomość czego maluch może się w trakcie takiej wizyty bać będzie bardzo uwalniająca i pozwoli Wam się do niej lepiej przygotować.
2. Bądź dla malucha wsparciem.
Pamiętaj, że może dla Ciebie wizyta u lekarza to nic wielkiego, bo jesteś już z tym oswojona, ale dziecko może bać się lekarza. Nie ma jeszcze tak wielu doświadczeń jak my. Dla niego takie wydarzenie może być (i często na początku jest) naprawdę ogromnie stresujące. Bardzo ważne będzie Twoje zrozumienie i wsparcie. Nie umniejszaj temu doświadczeniu. Zobacz w nim malucha i pokaż swoim zachowaniem i tym, co mówisz i jak reagujesz, że jego emocje są ważne i że je rozumiesz. Zrób dla niego przestrzeń, której tak bardzo w tej chwili potrzebuje (nawet jeśli będzie to oznaczać kilka minut spóźnienia).
3. Wyjaśnij, o co tak naprawdę w takiej wizycie chodzi.
Wyjaśnij maluchowi, że lekarze, to niesamowici ludzie (trochę jak superbohaterowie!), którzy chcą nam pomagać i dbać o nasze zdrowie. I nawet jeśli niektóre badania mogą być nieprzyjemne, to są konieczne dla zdrowia (a przecież zdrowie jest ogromnie ważne!). Kiedy maluch zrozumie, dlaczego idziecie do lekarza, po co są te badania i co się w trakcie takiej wizyty dzieje, może być mu o wiele łatwiej przygotować się na to, co go czeka. Będzie też wiedzieć i czuć, że ma nasze wsparcie i że cokolwiek by się nie działo, jesteśmy obok. To bardzo ważne i ogromnie dużo daje.
4. Regularnie swoim zachowaniem dawaj przykład.
Dzieci nieustannie nas obserwują i są w tym doskonałe! Jeśli więc sama masz wizytę u lekarza, pokaż, jak się do niej przygotowujesz. Opowiadaj o tym. Niech to nie będzie temat tabu. Pokaż swoje spokojne podejście i radość z tego, że lekarz będzie mógł Ci pomóc. Kiedy maluch zobaczy, że to coś normalnego, będzie mu o wiele łatwiej odnieść to do siebie i kiedy przyjdzie moment, że to on będzie musiał iść do lekarza, przypomni sobie taką sytuację (lub zrobicie to wspólnie). To zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie strachu i większe poczucie bezpieczeństwa (no skoro mama czy tata idzie do lekarza, to nie może być nic złego!).
5. Pamiętaj, że nic nie działa tak dobrze jak… zabawa.
Zabawa to naturalny język malucha. Możecie np. bawić się w lekarza w domu, aby dziecko mogło się z tym tematem poznać odpowiednio wcześnie. Róbcie udawane badania i korzystając z zabawkowych przyrządów medycznych. Nie dość, że oswoicie temat lekarza i strach przed potencjalną wizytą, to jeszcze będziecie się świetnie bawić. Możecie tego też spróbować po samej wizycie. Pomoże to zdjąć z malucha napięcie i wrócić do równowagi.
6. Dbaj o pozytywne doświadczenia malucha.
To, co możesz zrobić i to, na co masz wpływ to często wybór przychodni i lekarza, do którego się udacie. Szukaj więc lekarzy przyjaznych dzieciom. Takich z polecenia lub takich, o których wiesz, że mają nie tylko wiedzę i wykształcenie, ale i odpowiednie podejście do dzieci (to ogromnie ważne!). Zupełnie inaczej pracuje się ze świadomym dorosłym, który wie, co się dzieje i po co przyszedł na wizytę, a inaczej z maluchem, który na tych doświadczeniach dopiero się uczy i może później zdecydować czy było to dla niego pozytywne, czy negatywne. Może Twoje dziecko boi się lekarza, ale tylko tego konkretnego do którego do tej pory chodziliście? Warto się temu przyjrzeć z bliska.
7. Wybierz odpowiedni termin wizyty.
Nie zawsze mamy na to wpływ, ale… w miarę możliwości wybierz taką porę dnia, kiedy maluch jest najbardziej zrelaksowany i zregenerowany. Dzięki temu zmniejszysz stres przed wizytą, a dziecko będzie o wiele bardziej otwarte na Ciebie, na innych i na komunikację. Będzie też bardziej w kontakcie ze sobą i swoimi emocjami. Pamiętaj, że nawet tak małe rzeczy i decyzje mają ogromne znaczenie.
8. Nigdy nie strasz malucha lekarzem.
Unikaj takich zdań jak: „bo zaraz dostaniesz zastrzyk”, „bo będziemy musieli pojechać do lekarza”. To wcale nie zmotywuje malucha i nie spowoduje, że zrobi dokładnie to, czego od niego oczekujesz. Mówiąc to, bardziej wzbudzisz posłuszeństwo przez strach niż zrozumienie (a przecież nie o to chodzi). Warto na co dzień dbać o pozytywne skojarzenia z dbaniem o zdrowie. Dzięki temu, kiedy przychodzi kryzysowa sytuacja, jest Wam o wiele łatwiej sobie z nią poradzić.
9. A w czasie wizyty…
też możesz pięknie wspierać swojego malucha. Jak? Pozwól mu decydować, tam gdzie jest to możliwe np. o tym, czy w czasie badania będzie siedziało na krześle, czy na Twoich kolanach; możesz też wziąć ze sobą jego ulubioną zabawkę. To małe rzeczy, a dzięki temu nie tylko wpłyniesz na komfort malucha, ale i jego poczucie bezpieczeństwa. Po wizycie możecie porozmawiać o tym, co się wydarzyło i wspólnie wyciągnąć wnioski na następny raz.
Przeczytaj też: Próbowanie nowych rzeczy – jak odczarować niechęć dziecka.
Wizyta u lekarza to dla malucha często nic przyjemnego, bo generuje dużo stresu i zaburza codzienny porządek. Nie da się natomiast tego czasem uniknąć, bo dbanie o zdrowie to podstawa i kiedy trzeba pójść na konsultację, to trzeba. My dorośli to wiemy, ale nasze maluchy niekoniecznie. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się przed wizytą (można, a nawet warto to robić na co dzień, a nie tylko, kiedy wiemy, że wizyta już się zbliża).
Zdarza, że maluch boi się lekarza i nie ma w tym absolutnie nic złego. Dla niego może to być trudny moment. Zadbaj o swoje emocje i spokój, ale zwracaj też mocno uwagę na to, jak czuje się Twoje dziecko. Kiedy widzisz, że coś jest nie tak, reaguj. Może to być przytulenie, zwykła rozmowa albo podzielenie podróży do przychodni na mniejsze etapy. Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka i znasz je jak nikt inny. Kiedy przyjdzie trudna sytuacja, doskonale będziesz wiedziała, co robić, nawet jeśli wydaje Ci się to teraz trudne.