fbpx

Idealny plan dnia dla dziecka

O rutynie w kontekście dzieci mówi się bardzo dużo. Ze ważna, że potrzebna, niezbędna. Kiedy jednak zostałam mamą odkryłam, że te teorie mogę sobie schować, bo życie z dzieckiem nie ma nic wspólnego ze stabilizacją, Dziecko wywraca świat do góry nogami. I to nie tylko w momencie, w którym pojawia się świecie, ale robi to regularnie co kilka miesięcy.

Dziecko się rozwija, zmienia dojrzewa. Pojawia się nowa opiekunka, żłobek, przedszkole. To nie jest łatwe, bo nowe oznacza dla większości dzieci niebezpieczne. Jak pomóc im się w tym odnaleźć? Co powinno być stałe w tym tak zmiennym świecie?

Dobrze zacznijcie dzień

Co robicie jako pierwsze po wstaniu z łóżka? Niech ten element będzie stały! Powitanie słońca, buziaki wstawaki, przytulasy, wspólne mycie zębów, czytanie bajek. Jakieś zabawne, tylko Wasze dzień dobry (żółwik-piątka-żółwik). Ten element jest oczywiście zależy od wieku, ale warto by dzień zaczynał się tak samo.

Jedzcie wspólny posiłek

Nie ważne czy to będzie obiad, podwieczorek czy kolacja. Ale jedno spotkanie przy stole w ciągu dnia powinno być Waszym świętem i stałym elementem dnia. Takie małe tradycje to idealna okazja do bycia razem, rozmów i wymiany doświadczeń. (A już maluchy potrafią powiedzieć czy miały fajny dzień!)

Bawcie się

Wiem, że to brzmi jak banał. Ale mimo to, wielu rodziców ciągle o tym zapomina. Nie ważne ile masz czasu 15 minut czy 2 godziny. Ważne żeby z dzieckiem być na 100%, czas w którym dziecko może zadecydować jak się bawicie. Albo wręcz przeciwnie! Jednego dnia zróbcie festiwal tańca i szalejecie w rytm muzyki, innego zabawcie się Picasso. Ale bądźcie! Razem, bez telefonu i innych rozpraszaczy.

Rozstańcie się

Bycie samemu ze sobą jest równie ważne, co bycie razem. Nuda pozwala na rozmowę z samym sobą „na co dziś mam ochotę?”, „co się dzisiaj działo?”, „co będę robić wieczorem?”. To trudna sprawa dla dziecka, ale jej jak wszystkiego innego trzeba się nauczyć. Nuda to również największy bodziec do kreatywnych działań, takich o których w „normalnym” trybie funkcjonowania nikt by nie pomyślał. Pozostawienie dziecka z nudą uczy je podejmowania samodzielnych decyzji i organizowania sobie czasu. Nuda to po prostu nauka samodzielności.

Wspólnie kończcie dzień

Wieczorny rytuał, to coś co przydaje się nie tylko niemowlakom. Kąpiel, czytanie bajek, masaż, przytulanie. Wyciszenie, podsumowanie dnia i dobry sen jest niezwykle ważne jeśli mówimy o spokoju i bezpieczeństwie.

Życie to nic innego jak żonglowanie codziennością. Nie ma sensu dążyć do ideałów, życia od-do. Ale dobry początek i koniec dnia, to coś co pozwoli dziecku poczuć się bezpiecznie.

Obraz Karolina Grabowska z Pixabay