Czarno biały świat noworodka. (Prezent do pobrania)

Świat, które Twoje dziecko widziało w brzuchu mamy nie był zbyt barwny. No cóż, umówmy się nie miało za bardzo czego oglądać, więc na jego wzrok nie działało zbyt wiele bodźców. Jak więc pomóc mu w tych pierwszych miesiącach, kiedy nagle znajdzie się w pełnym barw i świateł świecie?

Aby powoli przyzwyczajać się do poznawania świata, zmysł wzroku rozwija się bardzo powoli. Dziecko widzi to, co znajduje się około  20-30cm od niego, a mimo to obiekty te są niewyraźne i widzi je na zasadzie kontrastu – ciemne plamy na jasnym świetle. W wieku 3 miesięcy pole widzenia rozszerza się do 3m, a więc nadal jest to niewiele.

Jak do tego mają się więc zabawki, które oferują nam sklepy? No cóż, piękne, pastelowe karuzele w eleganckim skandynawskim stylu możemy schować do szuflady. Są one raczej po to, by cieszyć nasze oczy, a nie nasze dzieci, które nie mają prawa ich zobaczyć. Pstrokate, grające karuzele, piszczące grzechotki to dla naszych maluszków zdecydowanie za dużo bodźców! Świat, który znają z brzucha był zdecydowanie bardziej przytulny.
Nie fundujmy naszym dzieciom takiego szaleństwa!

Nie dajmy się skusić super, ekstra, turbo zabawkom. To czego w pierwszych miesiącach potrzebuje Twoje dziecko, to Twoja bliskość. Poczucie bezpieczeństwa da mu zapach Twojej skóry i Twój głos, nie zastąpi tego żadna zabawka. Czy jednak mamy z nich całkiem zrezygnować? Absolutnie!
Po prostu dopasuj je do wieku swojego dziecka.

Kontrasty!

Skoro wiemy, że nasze dzieci najlepiej widzą kontrasty, to właśnie je dajmy naszym maluszkom! Pamiętaj jednak aby nie przesadzić, dzieci dostrzegają tak naprawdę te fragmenty styku kolorów czarnego i białego. Jeśli więc położysz dziecko na macie, która jest drobną szachownicą może ona okazać się zbyt przeciążająca dla dziecka.
Na rynku znajdziecie wiele kontrastowych książeczek, które można prezentować dziecku, warto pokazywać je na gładkim tle, tak by to one grały główne szczypce. Możecie, też takie obrazki namalować sami, albo wydrukować te, które dla Was przygotowałam.

Jak się nimi bawić?

Karty pokazuj wtedy kiedy Twoje dziecko ma ochotę na zabawę, jest najedzone, wyspane i ma suchą pieluchę. Opowiadaj głośno o tym co pokazujesz, uwierz że nawet o kółku potrafisz opowiedzieć niestworzone historie! Oddalaj karty i przybliżaj, powoli przesuwaj je w prawo i w lewo. Pozwól swojemu dziecku na trening uwagi i skupienia. Karty możesz też ułożyć w jego łóżeczku, lub zawiesić nad dzieckiem, na wysokości brzuszka. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko jest znużone, odpuść i spróbuj za jakiś czas.

Bawcie się dobrze!

 

Shopping Cart