co podawać małemu dziecku do jedzenia

Co powinien jeść nawet niejadek, aby być zdrowym

Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Dbamy o ich dietę od pierwszych dni jej rozszerzania, wybierając takie metody, które są według nas najbardziej słuszne. Ale kilka lat później łapiemy się za głowę, gdy dziecko zaczyna wybrzydzać przy stole. Zaczynamy szukać przepisów, które zje każde dziecko. Niestety takich receptur nie ma. Ale mam dla Ciebie dzisiaj instrukcję, jak komponować zdrowe posiłki, nawet dla małego „niejadka”.

Na początek podzielmy sobie produkty na grupy, bo dzięki temu łatwiej będzie nam komponować posiłki.

Warzywa i owoce

Warzywa proponuj do posiłku 3 razy częściej niż owoce. Pamiętaj, że nawet gdy jecie na śniadanie owsiankę z owocami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na talerzyku obok położyć pokrojoną w słupki paprykę czy ogórka. Niech produkty z tej grupy znajdą się w każdym posiłku. Nie muszą to być surówki czy sałatki, możesz proponować pojedyncze „nudne” warzywa, które paradoksalnie dzieciom jest łatwiej zjeść w takiej formie, niż wymieszane z innymi składnikami. A może dobrze sprawdzą się u was warzywne placki lub gofry?

Węglowodany

Do każdego posiłku proponuj źródło węglowodanów. Pamiętaj, że dzieci nie muszą jeść tylko pszennych bułek. Mogą jeść również pieczywo razowe, ale żeby to się wydarzyło musisz je im proponować i z nim oswajać. Oprócz pieczywa proponuj płatki (owsiane, jaglane, orkiszowe i inne), kasze (gryczaną, pęczak, ryż, kuskus, jaglaną lub dowolną inną), makarony (w różnych kształtach i z różnych mąk) albo domowe wypieki z różnych mąk.

Tłuszcze

Do każdego posiłku zaproponuj źródło tłuszczu, a najlepiej gdyby były to również oleje roślinne (a nie tylko masło). Oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy (np. w formie pasty), nasiona słonecznika, pestki dyni itd. Takie oleje możesz dodawać na surowo, nie musisz wszystkiego smażyć (a nawet dobrze byłoby nie smażyć za często). Oleje i orzechy można dodać do zup, sosów, kanapek, past kanapkowych, muffinek, gofrów, placków, naleśników, jogurtów, koktajli czy lodów.

Białko i nabiał

Białka i nabiał to kolejna istotna grupa produktów. Zajdziesz je w mięsach, rybach, jajkach, ale też serach, mleku czy roślinach strączkowych (ciecierzycy, soczewicy, soi, bobu, fasoli). Twoje dziecko nie musi jeść wszystkich tych produktów. Nie musi jeść mięsa czy nabiału, jeśli nie chce lub ma alergie. Ale ważne, aby w jego jadłospisie pojawiały się inne produkty z tej grupy lub suplementacja (w przypadku wykluczenia ryb czy produktów odzwierzęcych). To bardzo prosty podział pokarmów, taki z którym łatwo jest pracować na co dzień. Jeśli martwisz się o ilość składników odżywczych na talerzu Twojego malucha, zadbaj o to, aby pojawiały się na nim produkty z wszystkich powyższych grup w odpowiednich proporcjach.

Przedstawiony talerz to oczywiście tylko schemat. Chodzi o to, jaką część talerza mają zajmować poszczególne grupy produktów. Z doświadczenia podpowiem Ci jednak, że dzieciom lepiej nałożyć za mało i dołożyć, niż przytłoczyć je ilością podanego jedzenia.

Miej więc ten schemat w głowie, komponując posiłek, ale nie podawaj swojemu dziecku wszystkiego od razu w takiej formie, zwłaszcza jeśli do tej pory jadło inaczej. Zmiany najlepiej jest wprowadzać stopniowo, bo Twój maluch może się najzwyczajniej w świecie zdziwić i przestraszyć. Uszanujmy to.

Co podawać dziecku do jedzenia, aby było zdrowe – podsumowanie

Być może masz teraz taką myśl, że Twoje dziecko i tak tego nie zje („Po co proponować wymyślne, bogate w składniki odżywcze posiłki, jeśli on woli bułkę z masłem?”). Ale to naprawdę ma znaczenie! Pamiętaj o zasadzie podziału odpowiedzialności –Ty dbasz o to, żeby zaproponować zdrowy i zbilansowany posiłek, a Twoje dziecko decyduje, co z tego posiłku zje i w jakiej ilości.

Istnieją oczywiście różne techniki zachęcające dziecko do jedzenia, o tym pisałam poprzednim razem, dlatego przeczytaj koniecznie (Czy dzieci mogą polubić warzywa?) lub zgłoś się bezpośrednio do mnie, chętnie pomogę Ci sprawić, żeby Twój „niejadek” zaczął jeść chętniej, nawet warzywa. Być może zastanawiasz się, gdzie w tym wszystkim miejsce na słodycze i produkty przetworzone. Patrząc z perspektywy zdrowia naszego ciała, nie powinniśmy sięgać po takie rzeczy, ale wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy potrzeby nie tylko ciała, ale też psychiki. Dlatego uważam, że takie produkty również mogą okazjonalnie pojawiać się w dziecięcej diecie.

Autorka artykułu: mgr Magdalena Kwarciak-Guzowska

Dietetyk, psycholog, instruktorka tańca. Prowadzi profil dla mam @magda.posilsiezdrowiem na Instagramie oraz Tiktoku. Dzieli się wiedzą z zakresu rozszerzania diety niemowląt, żywienia małych dzieci i skutecznego odchudzania (po ciąży i nie tylko). Prowadzi warsztaty online i jest autorką e-booków oraz Przepiśników

Bibliografia:

Katarzyna Wolnicka, Talerz zdrowego żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Shopping Cart